459 niet afgeteekend. Fig. 7 stelt voor het verband voor de breuk van operarm of voorarm of kneuzing van bet elle boogsgewricht, fig. 6 de wijze van aanwending er van; dit verband weegt 0,35 KG. Fig. 9 stelt voor het ver band voor de breuk van het scheen- of kuitbeen. De bamboeversterkingslatten liggen natuurlijk aan de buiten zijde. Blijft de schoen aan het lid, dan behoeft het heel- gedeelte van het verband niet te worden uitgesneden (fig. 10 en 11) terwijl omgekeerd, om de nadeelige drukking te voorkomen, zulks wel moet plaats hebben. (Fig. 8 en 9) Fig. 12 en 13 stellen voor het verband voor beleediging van het voetgewricht. Bij b is de rottan zeer plat gesne den, ten einde op die plaats te worden gebogen; dit ver band weegt 0,5 KG. Fig. 14 en 15 stellen voor de aanwending van het verband bij beleedigingen van het knie gewricht of breuk van den knieschijf. Fig. 16 en 17 stellen voor de aanwending van het verband bij fractuur van het dijbeen, waarhij men tevens in de gelegenheid is, eene permanente uit- en tegenrekking, zelfs onder het vervoer van den lijder te onderhouden; de beide aan de buitenzijden van het verband aangebrachte bamboe ver sterkingslatten moeten van onderen, fig. 17, a. a1, 1 dM. onder den voet uitsteken. Zoodra nu over de schoen of den blooten voet, langs den binnen- en buitenenkel, twee windselstrooken zoodanig zijn bevestigd, dat, zoodra het verband behoorlijk goedsluitend is aangelegd de uiteinden van de uitstekende bamboe a. a1 kunnen worden beves tigd, dan rekt men het been voldoende uit en maakt die windselstrooken aan eene kleine dwarsbamboe b, fig. 16, vast. Men zorge, dat bij den bilnaad en de liesstreek de kleedingstukken de nadeelige drukking van het verband voorkomen; dit verband weegt 1 KG. In de hospitalen, waar men met meer gemak zulk een verband kan aanleggen, moet men eene groote hoeveelheid

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 470