- 460 watten bij de hand hebben, om tusschen de plaatsen van drukking te schuiven. Drukken de uiteinden van het verband, a. a1, fig. 17, te veel op de enkels, dan wordt dwars daartusschen eene 1 d M. lange bamboe met wind sel bevestigd, die genoemde deelen voldoende uit elkander drukt, (b fig. 16 en b fig. IS). Bij samengestelde frac turen van het dijbeen van in het hospitaal behandelde patiënten bleef hetzelfde verband er gedurende twee maan den om zitten, .terwijl de wond en het verband dagelijks konden worden gereinigd zonder de uit- en tegenrekking op te heffen. Op de plaats van de in- en uitgangsope ning van den kogel (a fig. 16 en 17) worden met eene gewone gipsschaar vensters in het verband geknipt, zoodat men op die wijze de wonden gemakkelijk door draineeren en irrigeeren kan schoon houden. Alvorens bovenbedoel de verbanden aan te leggen, is het natuurlijk regel, de uit- en tegenrekking en het zetten van de beenuiteinden op de gewone wijze in toepassing te brengen. Alleen te velde legt men het verband over de opengeknipte klee- dingstukkeu aan, omdat men niet, zoo als in de hospitalen, eene voldoende hoeveelheid watten bij de hand heeft. Fig. 19 stelt voor het verband bij de breuk van het dij been, met uit- en tegenrekking volgens het model van Dr. Schneider. Fig. 18 is de wijze van aanwending er van. De beschrijving te vervolgen van de overige in de hos pitalen te gebruiken rottan- en baniboeverbanden en van de vroeger reeds opgesomde van bamboe, pinang, pisang- en boombast te vervaardigen toestellen, brancards, zieleen- tenten, enz. wordt door den weinigen tijd, die mij nog overblijft, onmogelijk gemaakt. Echter wil ik nog om de vele diensten, die ik er van had bij de behandeling van lijders mot doorleggingsversterving of met wonden langs de ondervlakte van het lichaam, eene teekening en beschrijving geven van een bamboedraagzeil (tig. 20).

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 471