463 beenbreuken van het onderbeen en den voorarm. De Kapitein der Infanterie Varkmisserdie 's morgens van Bambi werd geëvacueerd, omdat hij door een val aau een kniegewrichtsontsteking lijdende was, kreeg van af het oogenblik, dat het rottanverband (fig. 15) zijn been ondersteundedaarin de zoo verlangde rust terug en kon toen zonder nadeel in de hangmat-tandoe gedurende zes uren naar Segli worden vervoerd. De kniedie in dat verband onbedekt bleef, kon met koude kompressen koel worden gehouden. Aan boord van het ziekenschip ver koos hij zelfs dit verband boven het gipsverband. Op den avond van den 12 Mei, na de bestorming en inna me van de voornoemde versterking, kwam Dr. Gelpke officier van Gezondheid der 2 kl., onder dekking van 50 mangekommandeerd door den Luitenant der Infanterie Erdtsieck mij te hulpen marcheerden wij den volgenden morgen, nadat de geheele kampong verbrand en vernie tigd was, onder het aanhoudend vijandelijke vuur uit de omgevende en doortrekkende bosschennaar Segli. Hij deze gelegenheid moest er aan 16 gewonden en 3 ge sneuvelden hulp verleend wordenwaaronder een vijftal die wij al loopende de rottanverbanden konden aanleggen, dat in den kortst mogelijken tijd met succes geschiedde. Daar wij aanhoudend tot aan de knieën door den modder moesten loopen, werden de hangmat-tandoedragers belet om hunne vrachten in gelijken pas te dragendeze ge lijkmatig schokkende beweging, die gewoonlijk bij het dragen der zieken op gelijke wegen plaats vindt, is voor beenbreuklijders ondragelijkzoodat onze patiënten op den tocht weinig daarvan te lijden hadden. Onder het gebruik van het rottanverband waren er zelfs een drietal gekwetsten met beenbreuken van de voorarmbeenderen, die uit"gebrek aan kunstmatigvan de broeken der artilleriepaarden en van spreien vervaardigde 30

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 474