464 hangmattenin staat waren om de kolonne gedurende zes uren, loopende, te volgen. In tijd van nood zou men van de gewone rottan-matten dezelfde verbanden kunnen snijden, die, met bamboelatten versterkt, even goede diensten zouden bewijzen. De zoogenaamde kree, met kort naast elkander gebonden dunne bamboelarjeszou desnoods voor hetzelfde doel kunnen gebruikt worden. Al spoedig daarna kreeg ik op het bivouac te SeglL terwijl mijn collega Gelpke voor eenige dagen naar Pan- teh-Perah moest vertrekken, een 200-tal zieken, voorna melijk buikzieken, lijders aan galkoortsen en beenwonden onder behandeling, en moest ik bovendien nog aan een 20-tal zieken van de bezetting te Segli hulp verleenen. Wij vertrokken op den 24 Mei, na het grootste gedeelte dezer zieken geëvacueerd te hebben, naar Kotta-Radja. Bij de aanwending der rottanverbanden, is het mij gebleken, dat zij aan de volgende voorwaarden kunnen beantwoorden 1°. Het rottanverband kan desnoods door een ieder, die den naam kan lezen, welke op zijne binnenvlakte geschre ven staat, aangelegd worden, en is meermalen voor het zelfde doel te gebruiken. 2°. Het kan niet alleen in de noodverbandplaatsen, maar zelfs in cle slaglinieonder het wegvoeren van de gekwet stendadelijk aangelegd worden. 3°. Een vijftigtal verbanden, tot eene rol vereenigd, kun nen gemakkelijk door één hospitaalsoldaat, ziekenoppas ser (zie tig. 26) of koelie gedragen worden, die daarmede den militairen geneesheer in de slaglinie moet volgen, of ze zelf aldaar in toepassing kan brengen. Een dertigtal verbanden wegen 9 KG. 4°. Het is, licht, gemakkelijk te vervaardigen en tegen eene ruwe behandeling bestand; het kan gemakkelijk schoon gemaakt en gedesinfecteerd worden en is amovo-imovibel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 475