465 5°. Het is aan de randen elastisch en zóó stevig, dat het zonder te drukken, aan het beleedigde lid voldoenden steun geeft. 6°. In geval het verband te stevig of in de haast gemaakt, uiet voldoende sluitend is aangelegd, kan het gemakkelijk door een ieder, ook door den patiënt, losser of vaster worden gemaakt. 7°. In de hospitalen en gevangenissen kan het na eenige oefening, volgens goede modellendoor het personeel of door de gevangenen in voldoenden voorraad worden ver vaardigd. 8°. Is een civiel geneesheer in het bezit van een stel dezer verbanden, dan zal hijonverhoeds geroepen, oogen- blikkelijk in staat zijn, een voorloopig verband aan te leggen, waarmede hij den patiënt zoo lang kan behan delen tot dat later een gipsverband beter aangewezen mocht zijn. 9°. In elk land staat derhalve op die wijze de weg open, op eene zeer goedkoope wijze, een grooten voorraad ver banden te bezitten, waardoor het in de gelegenheid wordt gesteldzoowel in de hospitalenambulancesstadsver banden fabriekenstations van spoorwegenals in de wachthuizenenz.oogenblikkelijk hulp te kunnen ver- leenen. Ha mijne terugkomst van Segli werd mij door den Dirigeerenden officier van gezondheid der 2e kl. Hamilton of Silvertonhill de afdeeling gekwetsten in het hospitaal te Panteh-P er ah, toevertrouwd, en behandelde ik met assis tentie van Dr. Gelpke en Dr. Gliristensenofficieren van gezondheid der 2° kl. 600 gewonden. Daar de tijd thans te kort is om een geregeld verslag van die werkzaam heden te geven, wil ik zulks liever tot later uitstellen en mij nu slechts bepalen om eenige opmerkingen mede te deelen, die wellicht van eenige waarde kunnen zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 476