466 - lie zal thans de wijzigingen gaan bespreken bij het gebruik van het gipsverband: Bij de aanwending van hei gipsverband, vielen mij eenige zijner eigenschappen in het oog, die ik, als minder gunstig, zooveel mogelijk heb trachten uit den weg te ruimen. Deze waren voornamelijk de volgende: 1°. De groote moeilijkheid en het tijdverlies bij het openknippen en het maken van vensters. 2°. Zoodra het verband om een sterk gezwollen lid wordt gelegdverliest het na het verdwijnen der zwelling den verlangden steun en de rust, zoodat men dikwijls reeds in den beginne verplicht is, om het open te malven, er een stuk uit te knippen, of het te vernieuwen. 6°. De Inlanders klagen er over, dat het verband te zwaar en te warm is. 4°. Door zijne poreusiteit geeft het aanleiding tot opslor ping van wondwater en etter, dat daarin bederft, terwijl het verband, daardoor brosser wordende, telkens moet vernieuwd worden. Het aanleggen van amovo-imovibele gipsverbanden heeft mij weinig voldaan. Om derhalve dit verband, dat in vele opzichten bij zijn gebruik in de hospitalen door geen ander verdrongen kan worden, nog meer in waarde te doen stijgen, zal het noodig zijn, de bovengenoemde nadeelen te overwinnen. Men trachte daaraan derhalve die eigenschappen te geven 1°. dat men het met eene gewone schaar kan openen 2°. dat men er gemakkelijk vensters in kan knippen om al die plaatsen te openen en te verruimendie oor zaak van eene onaangename of nadeelige drukking op het zieke deel kunnen worden 3°. dat de poreusiteit vermindere en het verband zoo licht mogelijk worde. Dewijl het bekend is, dat lijnolie gemakkelijk in de

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 477