467 - poriën van de pps dringt en drogende niet bijzonder hard wordt, nam ik daarmedeeenige proeven, die goed aan de verwachting hebben beantwoord. Bij het aanleggen van een gipsverband ging ik op de volgende wijze te werk. Ik doopte een zestal flanel len windsels in eene oplossing van gekristalliseerde car- bolzuur en lijnolie (1 op 15); op het tegenovergesteld lid toekende ik met inkt ot nitras argenti nauwkeurig de plaatsen aan, die overeenkwamen met die deelen van liet zieke lid, waar het later noodig zou zijn, vensters in liet verband te knippen. Nu werd het zieke lid eerst in de lijnolie-windsels gewikkeld en daarover op de gewone wij zede gipswindseïs geslagen. Om het verband zoo licht.mo gelijk te maken, legde ik de gipsstrooken slechts tot op de helft over elkander en maakte op plaatsenwaar het verband bijv. door het maken van vensters veel te lijden zoude hebben, zoogenaamde ribben (a. a, lig. 27 en 2b); deze ribben bestonden uit ruw, met eene gipspap doorweekt pluksel, waaraan ik, terwijl het tegen het verband werd geplakt, eene platte, driehoekige gedaante gaf. Ook kun nen in de lengte opgevouwen en van gipspap voorziene gipswindseïs voor hetzelfde doel gebruikt worden. Oe plaats, waar ik die strook wenschte aan te brengen, werd eerst met eene dunne gipslaag bestreken, dat het later los geraken voldoende voorkwam. Zoodra de gips hard geworden en goed uitgedroogd was, besmeerde ik hare geheele oppervlakte met dezelfde carbolzuur-lijnolie-oplos- sing en herhaalde dit tot dat het voldoende in het ver band was getrokkenzoodra dit het geval was, kou men het gemakkelijk, zelfs met eene gewone schaar openen, er stukken int- en vensters inknippen. Kan men echter daar mede zoolang wachten, dat de lijnolie gedroogd en hard geworden is, dan geschiedt het uitknippen nog gemak kelijker-, daar het dan taai, als bordpapier, geworden is,

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 478