468 en de schaar gemakkelijk in die vette zelfstandigheid door dringt. Neemt men het verband voorzichtig af en wordt het daarna goed gedroogd, dan is het nog voor eene twee de maal te gebruiken. Dewijl het verband op die wijze eene vuil bruine kleur krijgt, zou men dit zoo noodig kunnen verhelpen door de eene of andere verwsoort in de lijnolie te mengen, waardoor het een netter aanzien ver krijgt. Door dat de lijnolie, zoowel aan de binnen- als buitenzijde van het verband, de gipsporiën geheel opvult, kan noch verbandwater, noch etter of bloed daar indringen, zoodat men sommige plaatsen met ijsblazen kan bedekken en het verband behoorlijk kan schoonhouden. Door het gipsverband met gewone zwarte vuurlak te bestrijken, worden eveneens de poriën spoedig gesloten en wordt daardoor tevens de stevigheid van het verband vermeer derd. Een nader onderzoek over deze wijzigingen zal in het belang van het gipsverband zeer aan te bevel en zijn. Bij de aanwending van het antiseptisch verbandpoeder van Dr. Van Riemsdijk, een fijn gemalen poeder, bestaan de uit één deel koolteer en zes deelen gips, dat voorna melijk bestemd werd om ons in de gelegenheid te stellen, van het oogenblik, dat eene wond geslagen wordt, eene volkomen antiseptische behandeling te kunnen instellen en vervolgen, leerde ik zijne eigenschappen, zoowel bij de behandeling van lijders op het slagveld als in de hospi talen kennen, die mij aanleiding gaven om eene wijziging bij zijne aanwending voor te stellen. Toen ik 's avonds op het bivouac te Baba-mei met het bedoelde verbandpoe der behandelde lijders, die 's morgeus te Koewala-Oenga gewond waren, van verband moest verwisselen, bemerkte ik, dat het met bloed doorweekte pluksel in de vooraf met poeder bestrooide wond was opgedroogdhet poeder, dat gedeeltelijk in gedroogde en gebarsten korsten was

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 479