42 rekening houdendehet parlementairisme te 'schragen maar tevens niet blind te zijn voor zijne gebreken. Wij moeten die gebreken kennen en de middelen wetenwaar door zij geneutraliseerd kunnen worden. Wie over de gebreken van den constitutioneelen regee- ringsvorm uitwijdtmeet ze gewoonlijk zeer breed uit en zoekt de oorzaak van zijne onvruchtbaarheidzoo als dan beweerd wordt, daar, waar zo niet gevonden wordt. Om over de beweerde onvruchtbaarheid van het Nederlandscli parlementairisme te oordeelen zoude menals onpartijdig toeschouwer, niet alleen in de zoogenaamde parlementaire maar ook in de regeeringskringen moeten geleefd hebben en afdalen naar de omgevingwaarin de groote voorstel len bewerkt wordenwelke de volksvertegenwoordiging moeten bereiken. Men zoude dan ook in die omgeving moeten onderzoeken of zijdie zich daarin bewegenon feilbaar zijn. Mij dunktdat het raadsel spoedig opge lost zoude zijn, wie in die omgeving de klaagliederen tegen de volksvertegenwoordiging aanheffen. Mij dunkt, dat de onpartijdige toeschouwer, die tevens bevoegd is om den arbeid, maar vooral den arbeid op het gebied van wetgeving en organisatie te beoordeelen, welke uit de werkplaatsen dier omgeving komende, zijne intrede doet in het paleis der Natie, weldra de oorzaken weet aan te wijzen der onvruchtbaarheid van dien arbeid, maar ze niet aan de volksvertegenwoordiging zoude wijten. Bepalen wij ons maar weder tot het gebied der alge- meene landsverdediging. Wanneer men door opvolgende ministers van Oorlog van de laatste vijf en twintig jaren zoo weinig heeft zien doen aan de verzekering onzer on afhankelijkheid, door verbetering van het krijgswezen in Nederlanddan hebbe men zich af te vragen of onvrucht baarheid op dit gebied niet hoofdzakelijk moet worden toegeschreven aan de omstandigheiddat die ministers

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 47