470 oogenblikkelijk na de verwonding den nadeeligen invloed van de buitenlucht op de .wondoppervlakte te weren. 2°. Gemakkelijk te velde mede te nemen, zonder de voor gaande hoofdeigenschap te verliezen, snel aan te leggen en af te nemen zijn. .Het hoofddoel is derhalvezorg te dragendat zoowel het uitdrogen van het verband als van het antiseptisch verband- poeder voorkomen wordt. Velpeau trachte reedsdoor dat poeder met ol. olivarum tot eone pap te vermengen, het uit drogen en de korstvorming te voorkomen. Mijn collega, Dr. Gelplce dachteven als ik in den beginne, daarin te voorzien, door de wond na bestrooiing met het poeder, met eenige $6 eene oplossing 'van earbolzuür en lijnolie (1 op 10) ge drenkte lapjes van Engelsch pluksel te bedekkenen het geheel zorgvuldig met een windsel te verbindendoch de olie trok in het verband en het poeder werd droog, waar door de- verlangde luchtafsluiting onvolkomen bereikt werd. Het was dus uoodig te voorkomen, dat de car- bol-lijnolie iu het verband trokhetwelk kan geschieden door, alvorens die lijnolielapjes met een windsel te bedek ken eerst daarover een stuk taffetas te leggendat steeds grooter -moet zijn dan de voren bedoelde lapjes. Door op die wijze te belettendat de huiduitwaseming verdampte en de olie in het verband trokbleef zoowel het verband als het antiseptisch poeder vochtig; bij het afnemen van het verband kon het poeder zeer gemakkelijk met een irrigator van de wond afgespoeld worden, waarna deze weêr met eene nieuwe laag van dat poeder overdekt en als voren beschreven behandeld werd. De tijddien men noodig hadom zoo als vroeger het verband los te moeten weeken, werd, volgens deze methodedie~ met gunstig gevolg aangewend werdbe- Zie: Van der Hegge ZijnenMemorandum der heelkunde, blz. 310,

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 481