472 Door den ziekenoppasser of hospitaalsoldaat, behalve een kapmes, nog een revolver met patronen mede te ge ven zal hij in staat zijnde zieken en gekwetsten tegen een vijandelijken klewang-aanval te beschermen. Zijn de militaire ziekenoppasserszoo als zulks in Nederland het geval is, met de kleine chirurgie en wat anatomie bekend geworden, dan zullen zij' met meer vrucht hunne betrekking kunnen waarnemen. De ver schillende omstandigheden die eene wond kunnen samen stellen, vereischen natuurlijk wijzigingen in de aanwen ding van het antiseptisch verbandbijv. voorafgaande behandeling van verbloedingen, onderbindingen, hechtin gen, enz. Behalve dat ik te Panteh-Perak, met behulp van den Genie-constructiewinkel, er mij op toelegde, het armenta- rium ter behandeling van de gewondenvolgens het reeds genoemde werk van Professor Esmarchzooveel mogelijk voltallig te krijgen en in alle opzichten daarin ondersteu ning genoot van onzen Chef, Dr. Vafi Riemsdijk, die bij een ieder onzer op eene aangename wijze de ambitie wist op te wekken, vestigden deze geneesheer en ik de aandacht op het gebrekkig vervoer van de zieken langs den spoorweg vau Kotta-Radja-Oleh-leh. Daar de bestaande goederenwagons niet behoorlijk daarvoor kon den ingericht, en die tot vervoer van personen moeilijk voor zieken in liggende houding konden gebruikt worden, stelde Z. H. E. G. voor, tot het vervoer van zieken afzonderlijke wagons te laten vervaardigen, die volgens het door mij reeds bij de hangmat-raderbaren in praktijk gebrachte systeem (f) namelijk „het voorkomen van horizon- Hij was de eerste die een geneeskundigen kring te Panteh-Perak oprichtte. (f) „Over het snel en doelmatig vervoer van zieken en gewonden, 1873, blz. 14.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 483