473 tale en verticale schokken, door de patiënten vrij aan met ringen voorziene veeren (lig. 82) te hangen", zoodanig door ons werden ingericht, dat in eiken wagon 4, in brancards liggende zwaar gewonden, met het daarbij be- hoorende personeelkonden vervoerd worden. Om ech ter te voorkomendat lijders gedurende het transport te dikwijls in de handen van helpers overgaanware het wellicht wenscheljjker om de veeren zoo sterk temaken, dat, in stede van 4 man in brancards, er 8 in de alge meen gebruikt wordende hangmat-tandoes vervoerd kon den worden (fig. 31 en 32). Men zou op die wijze in staat zijnmet minder kosten een dubbel aantal zwaar gewonden te vervoeren. Eene beschrijving en teekening, voorkomende in de 2e aflevering van den loopenden jaargang van dit tijdschrift over eene wijziging van de alhier in gebruik zijnde hangmat- tandoe, door Dr. Gwynfé uitgedacht, waardoor dit in de wildernissen van Indië onontbeerlijk ziekenvervoermiddel zóódanig kan ingericht wordendat het zoowel op den grond, een houten als steenen vloer, kan worden neder gezet ten einde het als veldbedzooals ik reeds te Lohong en Segli met behulp van gaffelvormig in den grond gestoken stokken deedte laten dienenis eene verbetering, die van groot belang kan zijn, daar men op die wijze nog meer aan de hoofdvoorwaarde voldoet, namelijk de gekwetsten van af het oogenblikdat zij gewond wordendoor bosschenlangs voetpadenin stoombooten en spoorwegenzonder telkens in handen van helpers over te gaante vervoeren. Ten slotte wil ik van de mij door den Legerkomman- dant verleende machtiging gebruik maken om hieronder de afschriften van de rapporten te laten volgen, over de aanwending van de boven beschreven rottanverbanden, door de officieren van gezondheid Van MinkelenBonthuis

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 484