477 licher mit dem Rottangverbande De Mooij, als mit gefen- sterten Gipsverbanden. Der Gipsverband hat von Beginn an seine g-rosse Zahl Verehrer gebabt, die hartnackigsten Gegner desselben waren Stromeyer und TVenzel von Lienharcldiesen Beiden möchte ich gern den Yerband De Mooij vorlegen, um von ihnen, die selbst den Gipsverband zu substituiren trachteten und darin weniger glücklich waren als De Mooijein Urtheil iiber diesen Verband zu boren. Die beiden grossen Chirurgen sind leider zur Ruhe gegangen. (tv. g.) Gelpke, Officier van Gezondheid der 2e kl. Atjeh29 November 1878. 2. Oordeel over het gebruik van de rottanverba-nden te velde. In het rapport over den tocht naar Gedoeng van den Of ficier van Gezondheid le klasse Van Minlcelen, leest men het volgende: Tijdens de 2C expeditie tegenover Ketapang-doeaa, was ik gedwongen eene geschoten dijbreuk onder het vuur te verbin den, en nu was ik in de gelegenheid hetzelfde te doen vóór Blangni. Destijds bestond mijn materieel uit in stukken geslagen bamboe (ploepoe), nu uit liet rottanverband van De Mooij en zonder de minste overdrijving kan ik zeggen, dat men zich in zulke toestanden moet hebben bevonden, om het verschil tusschen beide verbanden krachtig genoeg te gevoelen. Bij Ketapang-doewa kostte het verband veel tijd en veel inspanning; ditmaal waren binnen korten tijd én de patient én ik zelf over het verband tevreden. Ambulancekist en veldtasch. Wegens het verdeelen der ver bandstukken onder de oppassers, heb ik de ambulancekist onder het vuur niet behoeven te openen; overigens vond ik in beiden alles wat redelijkerwijze op expeditie kan worden

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 488