478 verlangd. De kist kan solieder gemaakt wordenaan den inhoud kunnen spalken worden toegevoegd, zoolang de rottanverban- den van De Mooij niet op ruimer schaal van regeeringswege worden aangemaakt. (w. g.) Van Minkf.len. 3. Beschouwing over het rottanverhand. Toen ik in de maand Juli den last ontving, de 2° kolon- ne te volgen in de XXII Moekims, werd er terstond gezorgd, dat medicijnkist, verbandstukken, enz. in gereedheid werden gebracht, en daar het wenschelijk is, met het oog op de trans portmiddelen, zoo weinig mogelijk mede te nemen, zonder zich te moeten behelpen, wilde ik gaarne gebruik maken, behalve van eenige andere verbandstukken en verbandmidde len, van een rottanverband, dat ik hier voor het eerst in het Groot Militair Hospitaal zag. Dit verband had mijne aan dacht getrokken door de eenvoudige samenstelling, de gemak kelijke aanwending, de geringe ruimte, dat het innam, de lichtheid, de buigzaamheid gepaard met stevigheid, de wei nige moeite, die het vereischte om het te reinigen, enz., enz. Eenige dezer verbanden, die, voor zoover ik meen, het eerst op aanraden en onder opzicht van den Officier van Gezond heid der lp kl. De Mooij werden vervaardigd en die mij eeni ge inlichting omtrent het een en ander gaf, werden ingepakt. Nadat wij eenigen tijd waren uitgerukt, ontmoette ik op marsch eenige gewonden van de 3° kolonne, die op weg wa ren naar het hospitaal te Lambaroe. Bij eenigen dezer werd het verband aangelegd, dat zeer spoedig plaats had, en ver volgden zij hun weg. Ook later gebruikte ik dat verband meermalen en kon ik mij steeds van het groote nut er van, vooral bij arm- cn beenbreuken overtuigen, en vonden de gewonden het verband aangenaam. Door bovengenoemde eigenschappen van bedoeld verband gepaard met de zeor weinige onkosten voor het aanmaken,

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 489