479 komt het mij zeer gewenscht voor, dat het in elk hospitaal en in elke ambulance steeds in overvloed voorhanden zij. (w. gBonthuis, Officier van Gezondheid, der le ld. Panteh-Perak30 December 1878. 4. Het rottingverhand van Kapitein De Mooij Gedurende mijn verblijf in Atieli heb ik de gelegenheid gehad, het door den officier van gezondheid De Mooij uit gevondene en gemaakte rottingverband te zien en het ge bruik er van te beproeven, zoo wel in de hospitaalpraktijk als op het oorlogsterrein, en zal ik hier verder de voordee- len opnoemen, die aan genoemd verband verbonden ziju, welke voordeelen wel is waar in het hospitaal door andere verbandmiddelen kunnen bereikt werden, maar niet op het oorlogsterrein, waar het eerste doel altijd is om zoo spoedig mogelijk hulp te verleenen. Eerstens is het verband dadelijk klaar en verder geschikt om op iedereen te kunnen toegepast worden; het is m wei nige minuten aangelegd. De aanwending van het verbandhet aanleggen er van op de gewonden (schotwonden met fracturen, enz.) is zoo gemakkelijk en eenvoudig, dat zelfs ieder ziekenoppasser in staat zou zijn om het verband aan te brengen. Wat verder voor het verband ten aanzien van het gebruik er van op het oorlogsterrein in het bijzonder pleit, is dat de materialen, waaruit het bestaat, zóó licht zijn, dat men zonder moeite in staat is om met elke uitrukkende kolonne het noodige verbandmateriaal mede te voeren. Dat het op het oorlogsterrein eerstens vereischt wordt om spoedig te helpen, dat het gereed maken van de gewone verbandmaterialen, spalken, windsels, enz. altijd een zekeren tijd noodig heeft, en deze niet door ongeoefenden kun nen gebruikt worden, maar langdurige oefening vereischcnj 31

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 490