483 - ten, reiskosten, geneesmiddelen, verplegingskosten in hospi talen, verlies aan werkkrachten, gespaard kunnen worden, wanneer men de groote garnizoenen naar de hoogere berg streken ging verleggen. Rationeel is het ook, dat de maga zijnen van krijgsbehoeften naar het binnenland verplaatst en niet langer blootgesteld worden om op de onverdedigbare strandplaatsen, waar zij zich nu bevinden, den eersten vijand den besten, zelfs bij een „coup de main (wij spreken uiet eens van een geregeld beleg) in handen te vallen. Heeft men op die strandplaatsen eene Schutterij, geschikt om aan den eersten aanloop van kwaadwilligen weerstand te bieden, totdat er geregelde troepen uit het binnenland ter ver sterking komen opdagen, dan kan men de strandgarnizoenen tot op hunne minima terugbrengenmisschien wel zoo goed als geheel ontberen. Concentratie van troepen op de hoogvlakten heeft ook dat voordeel, dat' men ze meer dan nu kan oefenen in het bezetten van die stellingen, het uitvoeren van die manoeuvres, die aan een buitenland- schen vijand het binnendringen tot het hart der kolonie moeten bemoeilijken en beletten. Dat dit tevens eene uitmuntende oefenschool zou zijn voor onze officieren van alle wapens en rangen, is overbodig hier aan te toonen. Liggen de sleutels van Indië te Amsterdam, men vergete niet, dat een krachtig, goed opgesteld en geoefend Leger, onder eene flinke leiding, het eenige middel is om het sleu telgat te verstoppen en de deur van binnen te grendelen, al zijn de sleutels verloren Hoe beter de Schutterij geor ganiseerd en geoefend is, des te beter zal ze in staat zijn, in tijd van nood zich krachtig ter verdediging van gou- vernements- en particuliere eigendommen te doen gelden, en hoe beter de eersten, (koffiepakhuizen bijv.) beschermd worden, des te minder kans bestaat er, dat de burgerij, onder den vorm van verhoogde belastingen, de verliezen van het Gouvernement zal hebben te vergoeden. Ook uit

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 494