485 wetgevende macht ingesteld en kan dus ook op dezelfde wijze hervormd, ook afgeschaft, en op nieuw ingesteld wor den. Er is veel wat tegen eene regeling in Nederland van het onderwerp pleit, voornamelijk de toestaud waar in de Schutterijen aldaar verkeeren en dien men waar schijnlijk ten voorbeeld zou nemen Een paar staaltjes. In September 1876 was Amsterdam in beweging door het afschaffen der kermis. De Schutterij, vier bataillons, werd te wapen geroepen, Met geladen geweren moesten er wachten betrokken, rondes en patrouilles gemaakt worden. Het toen in gebruik zijnde wapen was het achterlaad Snider-geweer, het zoogenaamde „fusil a tabatière". Wel nu, er waren voltallige kompagniën, waarvan geen enkel man nog ooit één, zegge één schot met dat geweer had gedaanDe vrees van de schutters voor de onbedreven heid van hunne vóór-, achter of nevenlieden was dan ook verbazenden waarschijnlijk heeft ook nog nooit eenige troep in grooter levensgevaar tegenover een zóó onscha- delijken, niet eens gewapenden vijand verkeerd, 's Nachts op post staan, in den herfst in Holland, is niet alles, daar om wilde men (zeer terecht) de schutters van warmere kleeding voorzien, maar die was er niet of men kon ze ten minste niet verstrekkener werd toen geleend bij het korps mariniers, en de heeren van de Keizers- en Heerengrachten omgordden hunne lendenen met van jene ver en tabakswalm doortrokken kapotjassen, die den nacht te voren op het Kattenburger-pleintje in functie waren geweest. Wat we hier aangaande de Amsterdamsche Schutterij hebben gezegd, berust op mededeelingen van geloofwaardige personen, die in September 1876 in hare gelederen hebben gediend. Men zal ons toestemmen, dat, wanneer de Neder- landsche Regeering en Vertegenwoordiging de belangen van de Schutterijen in het moederland, die tot de verdediging

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 496