verplicht, zich, op straffe van boete, op nieuw ter keuring aan te melden. De commissie zendt tweemaal 'smaands haar rapport aan den secretaris van den krijgsraad, die overeenkomstig die uitspraak beslist. De commissie wordt uit de schutterskas geretribueerd en op plaatsen, waar geen groot militair hospitaal aanwezig is, en dus eeiie derge lijke commissie niet zetelt, stelt de plaatselijk-militaire kommandant er eene te samen, waarvan de eerstaanwe zende officier van gezondheid deel uitmaakt. Bevindt er zich een of geen officier van gezondheid op de plaats, zoo als op verschillende kleine posten in de Molukken het geval is, dan kan men natuurlijk niet anders clan zich naar de omstandigheden schikken, doch daar heeft men alleen met Inlanders te doen en weinig last van simulan ten. Yoorts drage men de dienst bij de korpsen Schutterij op aan een of meer officieren van gezondheid van het Leger, die vrijstellingen voor niet langer dan eene maand verleenen. Eischt de ziekte eene langere ontheffing, doch kan de patiënt zijne bezigheden buiten 's huis waar nemen, dan beslist de commissie. Kan hij zijne woning- niet verlaten, dan is een certificaat van zijn gewonen ge neesheer, onder aanbod van eede afgegeven, voldoende. Zoowel de commissie als de officieren van gezondheid bij de korpsen worden uit de schutterskas geretribueerd. De wijze van inlevering der certificaten in de plaatsen, waar de schutters zich ter keuring moeten vervoegen, zijn van te zeer localeii aard dan dat die hier zouden behoeven aan gegeven te worden. Het Departement van Binnenlandsch Bestuur worde van alle bemoeienis met de Schutterij ontheven, die rechtstreeks onder dat van Oorlog komt te staan, Herhaaldelijk had den we in den loop van dit opstel gelegenheid er op te wijzen, dat ook door dit departement, vermoedelijk omdat de Schutterijen er niet direct onder ressorteeren, niet al die

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 500