45 Indien echter de uitvoerende macht de defensie wil ter harte nemen, indien zij dat ernstig wil, dan zal de volks vertegenwoordiging niet achterblijven. Maar bij den wil ook het talent en de vereischte kennis om eene doeltref fende organisatie onzer verdediging in het leven te roepen. En de wetgevende macht zal bereid worden gevonden, mede te werken tot eene zuivere oplossing van het mili taire vraagstuk. Die oplossing heeft reeds veel hoofdbre kens gekost. "Waarom? Lag dit aan de volksvertegen woordiging of veeleer aan de keuze van zoo vele perso nen, die dat vraagstuk moesten ontwerpen? Er is reeds vaak beweerd, dat het geheele militaire vraagstuk lang zamerhand eene personeele kwestie is geworden. Wil men eene goede oplossing, men zoeke naar bekwame personen; men vrage zich af of het aan 't roer zijnde ministerie al dan niet een sterk bewind is, dat den ganschen omvang van zijne taak kan overzien en de verdediging des lands wil organiseeren. Bij een bewind, dat sterk tegenover de op positie is, kan men ministers van landsverdediging aan treffen, die voor hunne taak berekend zijn en door hun ne individualiteit invloed op de volksvertegenwoordiging weten uit te oefenen. Maar een zwak en willoos ministerie zal zulke personen moeilijk kunnen vinden en behelpt zich met mannen, die met verloochening van eenmaal ver kondigde beginselen, zich, tot streeling van hunne ijdel- heid, laten overhalen, eenigen tijd mede te regeeren. Zul ke zwakke en onbeduidende ministers van landsverdedi ging de staatkundige geschiedenis van Indië kan er ook eenigen opnoemen zijn in vredestijd even on machtig om het krijgswezen te hervormen als zij in tijd van oorlog buiten de mogelijkheid zullen wezen, natie en leger tot geestdrift op te wekken. „Yan waar" zegt de oud-minister De Waal in zijn Indische financiën„die geringe geestdrift voor een strijd,

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 50