47 verlangd. En als deze, voor ons voordeel, niet geheim zinnig was gebleven, dan zoude ook de pers tot de over tuiging zijn gekomen, -dat die oorlog niet onrechtmatig was. Nu is echter, voor 's lands belang, die geheimzin nigheid even nadeelig geworden als de openhartigheid van de pers tegenover den vijand. Juist die geheimzinnigheid heett en te recht zoowel in als buiten de volksver tegenwoordiging wantrouwen verwekt. Zij is de bron ge weest van veel misverstand, verkeerde oordeelvelling en eindelijk van veel verbittering. En nu ging het toch moeilijk, waar die verbittering zich uitte in de heftigste critiek van het beleid der uitvoerende macht, tevens van de dagblad pers het beroep te willen verwachten op de liefde en be langstelling van het volk voor eene in haar oog onrecht vaardige zaak? Bovendien, wat zoude haar beroep hebben opgeleverd? Emile de Girardin's oordeel over de journa listiek is niet gunstig „Que de passions mauvaises" zegt hij „il fait fermenter! Que de préjugés il flatte servilement! Que de d'erreurs il propage! Que de faux ju- gements il rend! Que désordre il jette dans les esprits! Citez un journal, un seul journal, oü la publicité soit in- dépendante et impartiale, sans restriction et sans alliage impur; ou la polémique ait pour fin le triomphe des prin cipes avant celui des personnes. On ne dira jamais du journalisme au tan t de mal qu'il a fait." Neen, dat beroep had alleen van de uitvoerende macht moeten uitgaan. Maar van haar kon dit moeilijk verwacht worden. Zij had groote fouten begaan, die zij zelve niet zou erkennen. En daarom moest zij in geheimzinnigheid hare grootste kracht zoeken. Niet alleen in de Atjeh-zaak echter, ook in de defensie is die geheimzinnigheid het groote struikelblok geweest, waardoor de volksvertegenwoordiging voor het militaire vraagstuk schijnbaar minder toewijding- had. Ik zeg schijnbaar, omdat de Staten-Generaal bij een

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 52