528 Uw schrijven moet mij doen veronderstellen, dat gij hoogst waarschijnlijk eene speciale'betrekking bekleedt, waardoor gij minder in aanraking met den troep komtmaar daarentegen meer invloed kunt uitoefenen op de te nemen besluiten en maatregelen. In dat geval zou het mij leed doen om uwentwillemaar meer nog om dien van het leger, wanneer gij u later eens mocht verwijten, te hebben gedwaald, al is het dan ook ter goeder trouwen alzoodoor verkeerd optimismetijd en maatregelen hebt doen verloren gaan. liet is daartegendat wrij wenschen te waarschuwen. Komt gij soms door uwe be trekking minder in aanraking met den troep, zoo wenschen wij" n toe te roepen: hecht niet onvoorwaardelijk geloof aan de dikwerf te schoone rapporten. Het zou niet de eerste maal zijn, dat zij door de werkelijkheid werden gelogenstraft. De waarde dier verslagen is niet boven twijfel verheven, en de laatste oorlogen hebben integendeel ook hen weder in 't gelijk gesteld, die, hoe onaangenaam het hun ook in de ooren mocht klinkenwelke een dergelijken gang van zaken hadden moeten verhoeden of verbeteren, den vinger op de wond legden. Zjj waren echter veelal in het oog van anderen, onkundige, lastige en bedilzieke personen, en daarbij tot oordeelen onbevoegd. Maar zien wij wat de Keulsche courant zegt en laten wij daarna de feiten spreken. De zinsneden, welke uwe verontwaardiging hebben opgewekt als zouden zij minachtend voor het Indische leger zijn, moeten de navolgende wezen: Die indisch-hollandische Armee muss sich augenblicklich in einem ziemlichen Yerfall bef inden. Hieran scheint nicht allein der langwierige Krieg auf Sumatra, sondern in erster Linie das mörderische Klima jener Lander- striche die Schuld zu tragen. Die Krafte der Armee sind aus- igenutzt, der innere Halt zerstört, die Disciplin hat nachgelassen. Zahlreiche Kranke füllen die Lazarethe, sowohl in Atschin wie in anderen Orten dos Archipels. Enz. Officiere und brauchbare Unterofficiere fehlen überall; ein Mangel, der schon bei der Infanterie, noch empfindlicher aber bei der Artillerie zum Tage tritt. Wie weit dieser Mangel bei letzterer Waffe geht, er-

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 539