532 omstandigheden nimmer met eenigen graad bekleed zouden zijn geworden. Door hun volslagen gemis aan voorbereidende vorming en daardoor bijna geheele onbekendheid met hunne eenvoudigste verplichtingen, missen zij het prestige op hunne minderen en helpen alzoo de krijgstucht niet bevorderen. Daarbij, door het schandelijk misbruik, waarop wij later wel licht hopen terug te komen, dat in Indië van het kader ge maakt wordt, door dat het in alle niets beduidende wachten en plantons opgaat, en waardoor het alzoo hoogst zelden het theoretisch of schoolonderwijs kan bijwonen, neemt het niet in bruikbaarheid voor hun graad toe. Men vindt het kader overal, behalve bij de oefening van den troef, zoodat het niet zeldzaam is, dat één sergeant of korporaal, zegge één, de kompagnie aan haren kommandant presenteert en dezen zal bijstaan in het theoretisch onderwijs van 80 soldaten. Kan het alzoo verwondering baren, dat onder zulke om standigheden geene ausgebildete soldaten te vormen zijn En wil men bewijzen, dat het gros ook op dien naam geene aan spraak kan maken, welnuaanschouw de oefening van den troep en sta niet van verbazing te kijken, wanneer noch een der manschappen, noch iemand van het achter de tirailleurlinie zich ophoudende kader blijken geeft, de signalen niet te kennen. Ga in de kompagniën en zie eens hoe velen er nog zijn, die niet eens het gebruik van het vizier kennen. En nemen wij de werkelijkheid tot maatstaf zoo gelooven wij, dat de weinige vuurdiseipline van den troep onze meening komt versterken. Laten wij ons een oogenblik eene der laatste patrouilles in herinnering brengen, welke in Atjeh werd uitgezonden om een hoofd op te lichten, en welke patrouille huiswaarts keerde met geblesseerden, omdat men zonder kommando was begin nen te vuren. Kan men dit nu van ausgebildete soldaten verwachten? Alleen voor Batavia kan men bij eene betere regeling- van de dienst dagelijks ongeveer 24 man kader meer bij een bataillon present liebben cn naar rato een geëvenredigd aantal in de andere garnizoenen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 543