49 spreken. Verkeerd ingezien. De verdediging des lands is een algemeen belang, en het algemeen is, waar het eene alyemeene zaak geldt, tot oordeelen en, zoo daartoe aan leiding is, tot spreken verplicht. Maar het algemeen heeft niet altijd de bevoegde kennis 5 het kan slechts oordeelen en spreken naar de mate van zijne kennis, zich steunende op de gegevens, die ter beschikking van een ieder staan. Hot oordeel van het algemeen heeft dus slechts eene be trekkelijke waarde en kan, waar hot zoo als hier, eene zaak van zoo veel omvang geldt, eene zaak die inderdaad aan vele wetenschappen en vele belangen raakt, niet anders dan onvolledig zijn. Moet men daarom dat oordeel als geheel nutteloos verwerpen, of zoude er nog niet altijd iets te leeren zijn van die groote stem, welke uit het pu bliek komt? Om de meening van anderen te verstaan, is het noodig den maatstaf te kennen, waarvan zij zich hebben bediend, het standpunt waarvan zij zijn uitgegaan. En wie, spre kende over de publieke zaak, niet verkeerd begrepen wil worden, moet het standpunt omschrijven, waarop hij zich gesteld heeft, en daardoor den sleutel geven tot zijne be schouwingen. Met andere woordenwie zijne denkbeelden wil doen kennen over de inrichting van ons krijgswezen, behoort vooraf aan te geven, welke eischen hij daaraan stelt welk doel hij meent, dat daarmede bereikt moet worden. Zou de minister van Koloniën reeds ernstig aan de verde diging van Indië hebben gedacht of zou hij soms in de uitvoe ring zijner plannen door de volksvertegenwoordiging bemoei lijkt worden? Wien het gegeven is geweest, zij het ook maar eenigszins, in de verschillende Indische defensieplannen door te dringen, zal spoedig tot het besef komen, dat beide vragen in ontkennenden zin beantwoord moeten worden. De Indische defensie genoot noch nimmer de eer, zoo 4

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 54