540 clen stellendeuit vrees voor perkara's, met slechts even die voorschriften op te volgen,-en zich alzoo onthoudende van alles wat het welzijn van het leger zoude kunnen bevorderen. Op dezen weg heeft men reeds meer dan eene schrede gedaan. Eene dergelijke wijze van dienen, daaruit voortvloeiende, dat ieders plichten of niet of slechts onvolledig omschreven zijn, waardoor een ontijdig ingrijpen in ieders verantwoordelijkheid ontstaat of waarbijin het tegenovergestelde gevaliedereen en dus eigenlijk niemand verantwoordelijk is, moet tot ver slapping der krijgstucht leiden, daar men deze dan als eene kwelling gaat beschouwen, als een middel tot heerschen, in plaats van tot volmaking. Nog meer zal de krijgstucht ondermijnd worden, wanneer men den militair gelegenheid geeft, de deugdelijkheid der voor schriften in twijfel te trekken, die hem bij zijne eerste vorming- als heilig werden voorgehouden en dat hij als zoodanig gre tig aannam; thans nauwelijks is hij in het soldatengild opge nomen of hij ziet ze geheel anders of wel niet opvolgen. Het gevolg hiervan isdat b. v. bij de oefeningen zijne aandacht verdeeld is, dat hij zich niet de minste moeite geeft, het geleerde te onderhoudenminachtend de schouders op haalt voor datgene wat men hem als bijna onfeilbaar voor houdt, en zoodoende niet toeneemt in geoefendheid en ver standelijke ontwikkelingen,- door dat hij geen vertrouwen put uit het geleerde en twijfel moet gaan koesteren omtrent de bruikbaarheid zijner aanvoerders, bij zoo veel afwisseling van opvatting en inzichten, de moreele waarde van het leger meer en meer achteruitgaat. Wanneer wij ons afvragen of men bij het geven van voor schriften wel altijd is indachtig geweest aan de hoofdbe ginselen, in de in hoofde dezes aangehaalde citaten wegge legd, dan kan ons antwoord daarop niet anders dan ontken nend luiden. Vooral onze reglementen laten veel te wenschen over. Ze wijzenwat de oefening van den troep betreft, of groóte leemten aan' of ze zijn vaak practisch onbruikbaar. Niet zelden wordt b. v. in eene volgende school het geleerde yan eene voorgaande school weder omvergeworpen. Ook over

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 551