541 de netheid en juistheid van conceptie zoude veel te zeggen vallen. Laten wij een en ander met een enkel woord aan- toonen. Is b. v. het gemis van een goed velddienstregle ment voor het leger want als zoodanig kan men het werkje van den Heer Van Rees bezwaarlijk aanmerken geene groote leemte, waarvan men ook in Atjeh de nadeelige gevolgen heeft ondervonden, omdat daardoor geene eenheid van hande len heeft bestaan of nog bestaat Zoo waren er b. v. batail- lons, die zich door eene enkele veldwacht lieten bewaken terwijl andere korpsen daarentegen het grootste gedeelte der troepenmacht voor beveiliging gebruikten, en wij zelfs een bataillon kunnen opnoemen, dat over dag nimmer eenigen veiligheidsmaatregel trof, totdat de bataillonskommandant eindelijk op het gevaarlijke van dergelijke handelwijze te velde werd gewezen. Hier zag men enkele, daar dubbele en ginds weder kozakkenposten. Zal het niet noodig zijn, dat men ook daarin eenheid van opvatting brenge? De veilig heidsdienst, vooral in tijd van oorlog, moet niet afhankelijk worden gesteld van persoonlijke inzichten (die soms, zoo als de ondervinding genoeg geleerd heeft, bij enkelen al zeer vreemd kunnen wezen) opdat de troep daardoor gespaard blijve voor het gevaar of de nadeelige gevolgen, uit de meer dere of mindere zorgeloosheid, of zenuwachtige gejaagdheid voortvloeiende. Yoldoet de nieuwe Tirailleurschool aan alle eischendie men een reglement op het tirailleeren mag stel len Zeer zeker was de in den oorlog gebleken practische onbruikbaarheid van het oude reglement in de Kompagnie- school mede eene der oorzaken, waarom er te velde zoo wei nig gebruik van het verspreide gevecht wordt gemaakt, of schoon echter, zoowel ten opzichte van het terrein, dat bewe gingen met gesloten troepen zeer belemmert, ja soms ondoen lijk maakt, als door de vechtwijze onzer tegenpartij, een meer verspreid optreden op den voorgrond zoude moeten staan. Wij zagen dan ook met genoegen het elders reeds lang aan genomen beginsel ook hier eindelijk in de Tirailleurschool gehuldigd van het optreden van kleine, eenige zelfstan digheid bezittende afdeelingen, in de plaats van de vroege-

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 552