De theorie van het schot der hand- vuurwapens, in het bijzonder met het oog op het Nederlandsche in- fanteriegeweer, op populaire wijze verklaard door W. RooseboomKa pitein van den Generalen Staf. Bre da, C, G. de Voogt. 1878. Overtuigd als wij zijn van de behoefte, die aan een po pulair werk over het door den S. gekozen onderwerp bestaat namen wij de voor ons liggende verhandeling met belang stelling ter hand, maar de inhoud stelde ons bitter te leur; hij is volstrekt niet, hoewel de S. in zijn voorwoord ons dit verzekert„in het bereik van een ieders bevatting.'1 Gaarne erkennen wijdat de theorie van het schot geen onder werp is, dat er zich bijzonder toe leent om op populaire wij ze te worden behandeld, maar juist de moeilijkheid, daaraan verbonden, moet voor degene, die deze taak op zich neemt, eene reden wezen om zijn arbeid met meer dan gewone zorg te verrichten en dien met een scherp kritischen blik te her zien, alvorens hem ter perse te leggen. De S. heeft noch het een noch het ander gedaanzijn werk mag dan ook op den naam van „populaire verklaring" volstrekt gee- ne aanspraak maken. Een eerste vereischte tot het schrijven van een populair werk is, dat men nooit uit het oog ver liest de hoogte van wetenschappelijke ontwikkeling der le zers voor wie men meer speciaal zijn arbeid bestemt. Verder moet men bij de behandeling van het gekozen onder werp systematisch te werk gaan en duidelijk zijn in zijne verklaringen en uitdrukkingen. Bij den S. ontdekken wij geen spoor van zoodanige opvatting zijner taak. Soms daalt hij tot in de kleinste details af en leert ons (bladz. 12 en lil) wat een hoek ishoe men dien aanduidt, wat evenwijdige

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 556