546 lijnen zijn, of wel (bladz. 23) deelt hij ons mede, dat het toeken is, waardoor een graad wordt aangegeven,terwijl hij het daarentegen onnoodig acht, uitdrukkingen (bladz. 13 en 53) als: tot in het oneindige verlengdhet gebrek van sym metrie van het wapen," of de beteekenis van woorden als: invalshoekenuitvaartshoekendie wij in de tabellen op bladz. 44 en 45, kegel en as van een ovaaldie wij op bladz. 64 aantreffennader te verklarenOok de toelichting omtrent het nagenoeg platte vlak(bladz. 26) welke uitdrukking ons bovendien minder juist gekozen voorkomt, blijft de S. ons schuldig. Yoor wie is dus het boek geschreven? Voor onderofficie ren en korporaals In dat geval billijken wij het ten volle' dat de S. de meest elementaire wiskunstige uitdrukkingen verklaart, maar dan mag hij er ook geene enkele zonder uit legging gebruiken en moet hij binnen engere grenzen blijven. Bepalingen vau traagheidtraagheidsvermogenschijnbare rust en dergelijke kunnen dan best worden gemist; zelfs is het beter, ze weg te laten, omdat zij allicht tot verwarring leiden; dergelijke lezers, als wij hier op't oog hebben, kunnen volstaan met het begrip, dat ze in het dagelijksch leven van bewegingrust. enz. hebben. Welke min of meer duide lijke verklaring men bijv. ook van traagheid en traagheids- vermogen geve, toch zal het voor de op dien trap van ont wikkeling staande personen een raadsel blijven, hoe men de neiging, die een in beweging zijnde lichaam heeft om in die beweging te volhardentraagheid kan noemen. Even over tollig is het, dat zij weten wat eenparige beweging is, vooral als hun niet eens wordt medegedeeld, hoe men de beweging noemt, die de kogel heeft. Is het boek daarentegen geschreven voor meer ontwikkelde lezers, dan behoeft men daarin de verklaring van de meest elementaire wiskunstige uitdrukkingen, zoo als hoeken evenwijdige lijnenenz. niet aan te treffen. In geen geval mag echter eene systematische behandeling van het onderwerp ontbreken. Hiertoe is het noodig, dat men op de eerste bladzijden van het boek de verklaring van

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 557