548 voorkomende, te releveeren; wij zullen derhalve hier en daar eene greep doen om aan te .toonen, dat do S. verstandig zou hebben gedaan, door zijn arbeid met zorg te herzien vóór hem ter perse te leggen. Zoo vinden wij opbladz. 8: „Alle lichamen, die wij kennen, behooren tot een der drie ver schillende toestanden, die wij vast, vloeibaar en gasvormig noemendie drie toestanden zien wij het beste aan het water." Dat lichamen tot toestanden behooren en dat wij drie toestanden aan het water zienis ver van juist. Op regel 4 en vlgg. v. o. staat: „dat zij (de waterdampen) eindelijk de noodige kracht tot overwinning van den weêrstand van het deksel verkregen. Hetzelfde heeft in den loop van het geweer plaats." Dat het zelfde zal wel moeten wezen iets dergelijks. Op hladz. 9, regel 7 v. b. verraadt de uitdrukking „de kogel wordt in de verte geworpen haar Duitscheti oorsprong; 12 re gels lager maakt de plotselinge overgang van loop in huis den zin onduidelijk; het betoog van den S., dat de kogel eene ongeveer 220 maal grootere snelheid dan het geweer verkrijgt, is voor lezers, die geacht worden niet te weten wat een hoek isen die dus zeker niet wetendatbij dezelfde oorzaak de snelheid van beweging omgekeerd evenredig is met het gewicht der bewegende lichamen, volkomen onbegrijpelijk. Op bladz. 10 verwart de S., hij de behandeling van den te rugstoot, oorzaak met gevolg. Op regel 9 en 10 v. b. staat: „en de snelheid en de krachtwaarmede het geweer terug geworpen wordtgrooter." De krachtwaarmede het geweer teruggeworpen wordtblijft onveranderd; zij ontstaat bij de ver branding van het buskruit en is onafhankelijk van de wijze, waarop de schutter het wapen tegen den schouder drukt, „Tengevolge van de kleinere, die aan het geweer, waaraan de loop bevestigd is wordt medegedeeld heeft het schot op den mandie het geweer afvuurt, niet dezelfde uitwerking als op den kogel, want het Nederlandsche Beaumont-geweer weegt bijv. met bajonet 4,8 kg. of 4800 grammen, de kogel 21,8 grammen; deze verkrijgt dus eene ongeveer 220 maal grootere snelheid dan het geweer, zonder nog de volgende omstandigheid in aanmerking te nemen, die eveneens de snelheid (waarvan?) verkleint."

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 559