553 - ■wanneer cle as van de ziel horizontaal is eu de kogel reeds na ruim seconde op de aarde komt, hij dus den bodem (lees: grond) raken moet en zijne baan afgebroken zou zijn vóór dat hij de noodige kracht tot het dooden van man of paard verloren had, begrijpen wij niet. Ook wanneer op veel grootere afstanden cle kogel op den grond komt, heeft hij de kracht tot dooden van man of paard nog niet verloren. En hierbij, hoewel wij nog niet op de helft van het werk zijn, willen wij het laten. Yeel, waarop gegronde aanmer kingen zouden te maken zijn, lieten wij, zonder daarop de aandacht te vestigen, voorbijgaan. Zoo behooren uitdruk kingen als: „in de richting van de holte van den loop (bladz. 10); „zien wij vooreerst van den invloed der lucht af(bladz. 11); „door den weerstand der lucht altijd meer" (bladz. 20); „als de loop de ziel" (bladz. 21); „de kogelbaan bestaat uit eene kromme lijn" (bladz. 22); en dergelijke, in een met zorg geschreven boek niet tehuis. Het overige van Schrijvers arbeid is zoo mogelijk nog slordiger bewerktaan stof tot aanmerkingen ontbreekt het ons ook daarin niet, maar wij hebben tijd noch lust om, na hetgeen wij in de eerste bladzijden lazen, ook het verder door S. medegedeelde in nadere overweging te nemen. Wij verzekeren den lezer echter, dat de S. zich ook in die verdere mededoe- lingen gelijk blijft, zoodat ook dit gedeelte van zijn werk niet voldoet aan de eischen, die het den naam van „populaire verklaringzouden waardig maken. De vijf laatste pagina'swaarin cle S. handelt over het inschie ten van „Treffer-Reihen", zooals men in het Duitsche regle ment de uitkomsten van het schieten met eene zelfde vizier hoogte op verschillende afstanden noemt, over het bereke nen van de treffers op verschillende doelen, over het salvo- vuur in gesloten en niet gesloten orde, zijn zóó verward en onduidelijk, dat men soms geneigd is om te gelooven, dat de S. zelf niet begrijpt, hetgeen hij anderen leeren wil. Waarschijnlijk begon het hem te vervelen; ten minste uit drukkingen als op bladz. 68: Lange (wij cursiveeren) ba- jonetaanvallen zijn eene onmogelijkheid geworden en alleen

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 564