52 zelfden aard. Ieder minister tracht, zoo als de zaken nu noch staan, voor zijn departement zooveel geld mogelijk te krijgenmaar maakt er ook hoegenaamd geen bezwaar van omten einde zelf eenige honderden guldens te besparen, een ander departement den last van eenige duizenden op te werpen. Wie nu het meeste geld heeft weten te krijgen koopt daarvoor vrijwilligers, officieren van gezondheid, kanonnenhout en ijzermaar laat zijn collega aan diens lot over. Van samenwerking echtervan een aaneensluitend geheel noch geen spoor. En zal dit spoedig veranderen? Op die samenwerking kanvooral in een klein land met zoovele beperkte hulpmiddelen als het onzeniet ge noeg worden aangedrongen. Door onzen tegenwoordigen regeeringsvorm zijn de voorheen vaak tegenstrijdige belan gen van provinciën, steden en collegiën verdwenen. Het eenhoofdig bestuur heeft uit de vele belangen der samen stellende deelen van de voormalige republiek eenalgemeen, belang geschapen. Maar in de plaats der provinciale, stedelijke en collegiale geestesgesteldheid uit den tijd der regenten is eene ministerieele geestesgesteldheid getreden, met hare traditiën en adats, die verderfelijk werkt en in 's lands belang moet ophouden. Wil men voorbeelden? Ze zijn legio. In Indië zijn millioenen bij millioenen besteed, duizenden Inlanders in heerendienst gebruikt 0111 vestingen te bouwen van twij felachtig nut. Nergens is er noch eene wijkplaats voor onze oorlogschepen en koopvaarders in geval van buiten- landschen krijg. Soerabaia, onze belangrijkste reede, is voor de toekomst onbruikbaar geworden en Telatjap ('Tjila- tjap), ons centraalreduit, uoch altijd ongedekt. Singapore is eene reparatieplaats voor onze oorlogsmarine in Indië geworden! Is dat een ffe/ensiestelsel hebben Dat alles in eens te willen veranderenkost veel geld. Goed, alles goed, maar Indië blijft onverdedigd. Er zijn reeds

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 57