53 zoo vele plannen gemaakt, maar noch geen één plan is goed uitgevoerd. Er is geen geld. Maar waarom dan geld uitgegeven voor allerlei partieele plannen, die tot geen enkel stelsel belmoren Yoor alles wat men aan de strandverdediging van Batavia heeft gedaan? Yoor de noch niet voltooide en reeds afgekeurde werken te Telatjap? Alles fouten van den laatsten tijd; want al het aan Soerahaia en Willem I bestede behoort tot het verledene, en daarmede hebben we afgerekend. Die fouten zouden echter niet gedaan zijn, indien de uitvoerende macht reeds het stelsel zelf had ontworpen en, wanneer oor logsgevaar dreigde, niet haar toevlucht had moeten ne men tot partieele maatregelen in het belang der defensie om tegenover de volksvertegenwoordiging verantwoord te zijndat zij diligent is. Zulk eene gedragslijn is immers ook gedurende den geheelen Atjehschen oorlog te bespeuren? Eerst kwam de niet verwachte Indische brigadedie echter niet opgericht kon worden en waarvoor detachementen mariniers gegeven werd; toen de Indische Generale stafna lang tobbeus noch niet definitief geregeld; daarna de depots voor de Infanteriewelke slechts gedeel telijk aan het doel beantwoorden; alles en alleen door dien oorlog verkregen! Duurt hij noch langer, dan bestaat er kans, dat Indie eindelijk ook eene betere regeling tegemoet mag zien van het militair onderwijswaaraan groote be hoefte bestaat, en zich daaraan ook zal vastknoopen eene betere regeling der kader- en schuttervorming bij de Infanterie. Dat hieraan reeds vóór dien oorlog gedacht is, kan bewe zen worden. Dat al die verbeteringen echter eerst ter elfder ure moesten worden ingevoerd, is alleen aan de ministerieele geestesgesteldheid te wijten, welke de op verbetering aandringende voorstellen om welke redenen dan ook afwees. Om de kosten soms? Wanneer er werkelijk financieele nood bestaat, is de

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 58