54 meest strikte spaarzaamheid plicht. Men moet dan zelfs gaan bezuinigen; maar men neme niet zijn toevlucht tot bezuinigingenwaardoor de defensie benadeeld wordt, zoo als met de voorgenomen inkrimping der Cavalerie een wapen dat juist met het oog op die defensie noch vermeerderd moet worden; althans wanneer uit de lessen der geschiedenis noch leering te putten valt. Wat ziet men daarentegen vaak gebeuren? Tegenover ongemotiveerde bezuinigingen, iveelde. En dat is hard. Weelde behoeft nooit in de staatsdienst te zijn. Zij is dan vooral te veroordeolenwanneer het stelsel om te bezuinigen onge lijk en dus onbillijk werkt. Weelde heerscht b. v. in de voorziening van behoeften voor het Indische leger in Nederland. Weelde in de wijze van aanvulling van hot Indisch officierskorps in Nederland. Yaak ten koste van het gehalte bovendienwaarin mendoor een goed gebruik te maken van de in Indië aanwezige hulpbronnen en ge gevens, op zoo veel betere en goedkooper wijze zoude kunnen voorzien. Deze voorbeelden zouden noch met zoo vele andere ook builen de begrooting van het departement van Oorlog in Indië, vermeerderd kunnen worden; voorbeelden, waaruit zoo eenvoudig te bewijzen isdat bezuinigen in vele gevallen slechts eene leuze isdie dienen moet om zelfs goed gemotiveerde voorstellen om welke reden dan ook eenvoudig af te wijzen. Daarentegen ziet men voortdurend, dat, tot schade van een spaarzaam gebruik van 's lands geldmiddelen en van eene goede samenwerking tusschen de marine en het leger te vens, beide hoofddoelen van ons krijgswezen alles afzonder lijk en niets in gemeenschappelijk gebruik moeten hebben. Terwijl het nadeeligc werd ingezien van eene algeheele Zie Koloniale verslagen van 1877 en 1878 en liet voorloopig ver slag der Tweede Kamer op de Indische begrooting voor 1879.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 59