55 scheiding der land- en zeemacht, scheiding zelfs van geschut, van munitiën, tuighuizen en magazijnen op dezelfde plaat sen, moest ook de minister van Marine nu ruim twintig jaren geleden de enkele banden verbreken, die zee-en landmacht vereenigden. Eerst had de afscheiding van de geneeskundige dienst voor beide takken van ons krijgs wezen plaats. Maar weldra moest ook de schoone in stelling voor de vereenigde opleiding van cadetten en adelborsten worden ondermijnd. Die vereenigde oplei ding, welke jongelingen samen bracht, die op rijperen leeftijd meermalen elkanders hulp zouden behoeven voor de gemeenschappelijke verdediging des vaderlandsen door do banden, welke zij op de akademie hadden gesloten, later goed met elkander zouden werken die vereenigde opleiding werd oene grief, welke niet langer geduld mocht worden! Vooroordeel en bekrompenheid hebben daarte gen het hoofd opgeheven. Zoo werd de kruistocht tegen de Koninklijke akademie voor zee- en landmacht aangevan gen. Met driestheid werden drogredenen van allerlei aard gebezigd om de meening ingang te doen vinden hetgeenhelaasmaar al te zeer is gelukt dat die akademie voor do Marine verderfelijk was. De zeemacht moet, dit blijkt te duidelijk, geheel op zich zelve staan. Zij behoort volstrekt niet in verband te komen met de landmacht, want daardoor zoude zij die eigenaardigheid verliezen, welke hare kracht schijnt te moeten uitmaken. „Der langen Rede kurze Sinn is dusveel geld nutteloos teloorveel verdeeldheid en weinig samenwerking. Is dit aan de Staten-Gfeneraal te wijten Merkwaardig zijn de woorden, welke men in het II gedeelte der Militaire stadiën van den Heer Stieltjes lezen kan, daar waar hij het Nederlandsch defensiestelsel (of o

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 60