60 denzonder op Indische eischon te lettenwaarmede zij en hunne ondergeschikten blijkbaar onbekend waren. De treurige toestand, waarin het Nederlandsche leger verkeert, is gedeeltelijk het gevolg van de omstandigheid, dat men voor een klein leger alles van groote legers, zooals de Fransche en Duitsche, heeft willen overnemen. Aan eene echt nationale legerorganisatiegebaseerd op eene zuivere kennis van Nederlandsche en Indische toe standen is daarentegen zoo 't schijnt weinig aandacht ge schonken. Nu dweepen onze doctrinairen met alles wat Duitsch is. Hetzelfde verschijnsel is op het gebied der militaire studiën natuurlijk ook te constateeren. Tot dusver geldt op de inrichtingen van onderwijs uit het Fransch en het Duitsch vertaalde taktiek b. v. voor Nederlandsche en ook voor Indische taktiek. Toen ik noch ter schole ging, en noch jaren daarnaleerde men aan Ilollandsche cadet ten meer van den bergoorlog dan van den polderoorlog veel van den aanval en de verdediging van rotsenkloven en ravijnen, maar niets van den oorlog bij winterdagEn voor ons, Indische cadetten was onze taktiek de Euro- peescheomkranst met kampongs bamboe-doeriawoer- awoer, klewangs en krissen, waartusschen op echt ro mantische weinig wetenschappelijke, wijze de namen van YeltmanPoland en Vermeulen Ivrieger gevlochten werden. Terecht noemt men zulk eene taktiek geene Indische evenmin als er op die wijze voor Frankrijk, behalve de Algerijnschenoch eene MexicaanscheSijrische of Cochin- Chineesche taktiek bestaat. De geliefdkoosde stelling, dat de taktiek onder alle hemelstreken dezelfde iszal ik dan ook niet tegenspreken. Maarmet ééne restrictie en men zal het mij geenszins euvel duidendat ik hier met het zelfde recht het bekende refrein van „terrein en omstandigheden" citeer. Indisch terrein en Indische om-

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 65