73 bezit is gekomen van eene voldoende marinein staat om in de wateren van Atjeh eene feitelijke blokkade uit te oefenen en elders in den archipel aan de eischen to voldoenwelke aan eene Indische marine worden gesteld: actieve bekruisingwakkere politieopsporing van de zeeschuimers in hunne schuilhoekeneven als de jager den tijger uit de wildernis verdrijft; hulp verleenen voor liet levendig houden van het ontzag voor de Nederlandsche heerschappijhet verband tusschen de verschillende dee- len van den Indischen archipel helpen bewareneen an der verband dan door de heen en weder varende booten van stoomvaartmaatschappijen wordt onderhouden, zoo als de Tweede Kamer en sommige oud-ministers van In dische landsverdediging denken. Voor al die diensten dit erkent ze trouwens zelve is de Nederlandsche marine niet te gebruiken. Eene In dische marine is dus, even als een Indisch legernoo- dig. De ondervinding heeft bovendien geleerddat de tegenwoordige onvoldoende is en in oorlogstijd niet al tijd aan hare verplichtingen kan voldoen. Waarom blijft men dus de gouvernementsmarine een niet militair ka rakter geven? Waarom wil men haar zelfs inkrimpen Te ontkennen is het niet, dat men na de opheffing dei- koloniale marine de behoefte bleef gevoelen aan eene zui- ver-Indische marine, van welke tevens, bij onze expe dition oorlogsdiensten kon worden gevorderd. Maar geene daarop gelijkende oorlogsmarine verkeert ergens, ter we reld in zulk een abnormalen toestand als onze gouver nementsmarine. Eene sterke marine dit wordt door niemand tegengesproken had veel kunnen bijdragen tot de onderwerping van Atjeh. Men denke weer aan de blokkadediensten onzer zeemacht. Voor die diensten was eene gouvernementsmarine op hare plaats. Voor de wederoprichting eener Indische marine schijnt

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 78