78 ons handeldrijvend, maar tevens vrijheidlievend volk te wenschendat te dien opzichte geen twijfel meer kon bestaan. De weg om hier de woorden te gebruiken van Nederland 's grootsten minister van Oorlog de weg, die tot eene goede regeering leidt, is een moeilijke en lang durige in een land, dat, ook in zijne koloniën, op politiek gebied getoond heeft vele fouten te hebben begaan. Maar voor den onpartijdigen toeschouwer zijn er toch lichtpun ten, die recht geven tot de hoop, dat eene Natie, die, bij al hare afdwalingente veel gedaan en geleden heeft voor de groote zaak der vrijheidook nocli aanspraak kan maken op de sympathie van allen, wien onze onaf hankelijkheid en de luister van ons hoog geëerd historisch Vorstenhuis ter harte gaan. Dat Vorstenhuis lief te hebben en tevens het consti tutioneel Ivoningschap te schragen, ziedaar de plicht van ieder, die het wel meent met ons Vaderland, en de plicht van •ons, die trouw aan den Koning en de Grondwet gezworen hebben. De geschiedenis van het doorluchtige stamhuis van Oranje- Nassau is te innig met de geschiedenis van ons dierbaar vaderland verbonden, dan dat een Koning der Nederlanden zonder parlement zoude willen regeeren. Wie ons vaderland lief heeft, taste zijn parlementairen regeeringsvorm niet aan. Groote ontevredenheid over handelingen der wetgevende maar ook der uitvoerende macht mogenin de laatste jaren vooralbij menig erns tig gemoed den angstigen kreet van wachterwat is er van den nacht doen slakenmen wij te dien toestand niet aan het stelsel van den parlementairen regeeringsvorm. Wel verre dat deze verbetering van bestaande leemten en ook verbeteringen in ons krijgswezen beletheeft men, juist op het gebied der defensie, vaak gezien, dat verbe teringen niet zoozeer van de uitvoerende als wel van de

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 83