86 2° aankoop door ééne commissie voor het geheele leger 3° aankoop door de korpsen ieder voor zich4° aankoop in het buitenland; 5° stoeterijen. Maar de remonte heeft altijd te wenschen overgelaten. Zouden het de gebreken zijn, aan een of ander van die stelsels eigen, welke de remonteering en het leger benadeeld hebben of lag de fout aan het gemis van een vast stelsel Men zegt wel eens beter een slecht stelsel dan geen stelsel. Beter een slecht stelsel consequent doorgevoerd, waarnaar de omstandighe den zich schikken, dan allerlei, elkander afwisselende, stelsels, welke aarzelend, gebrekkig of slechts gedeeltelijk worden uitgevoerd. Verheffing van den binnen Iandschén paardenteelt moet voorop worden gesteld. Bij remontedepots moeten de re- monten dadelijk van de binnenlandsche paardenfokkers worden opgekocht. Houdt men dat beginsel, zelfs aan vankelijk met groote opofferingen en slechte resultaten, vol, dan zal men eindigen met den paardenteelt zoodanig te verheffen, dat de korpsen later uitsluitend goede paar den ontvangen. Dat resultaat kan verkregen worden door aankoop zelfs van 3-jarige remonten en dus in verband daar mede dooi- oprichting van remontedepots. Voor oudere paarden zal de particuliere industrie soms zoodanige prijzen betalen, welke de regeering niet mag besteden. Remontede pots zijn derhalve onmisbare voorwaarden voor eene goede remonteering. Inrichtingen in Indië noch onbekend. Heeft men stoeterijenzoo mogen de beste troepenpaar den nimmer aan deze inrichtingen worden afgestaan. Voor het leger zelf is dit een zware last, terwijl van zoodanigen maatregel waaraan nimmer eene groote uitbreiding kan worden gegeven - geen voldoend resultaat te verwachten js. De remontecommissiën moeten de bevolking trachten te bewegen, hare voor de voortteeling bijzonder ge schikte meniën niet te verkoopen. De grootste mer-

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 91