88 hoeft zich echter niet uitsluitend tot de jonge paarden te beperken; er kunnen toch oudere paarden zijn, welke door goede gesteldheid uitmunten en dan bij voorkeur aangekocht moeten worden. Men denke aan hunne grootere vol harding en hun meerdere arbeidsvermogen. Heeft men eenmaal remontedepots dan moeten derwaarts alle aange kochte paarden worden gezonden, onverschillig van welken leeftijd, alvorens zij bij de korpsen in dienst worden gesteld. Wil men stoeterijen dan moeten deze opgericht worden in streken, waar deugdzame paarden worden aangetroffen. - De bevolking moet hare merries door de hengsten der stoeterij kunnen laten dekken. Dekgeld zoude alleen ge vorderd kunnen worden, wanneer de merrie een veulen heeft geworpen. Ten einde het paardenras der bevolking meer te veredelen, verdienen de wedrennen aangemoedigd te worden. Over het algemeen zullen de in lage landen gefokte paarden, al mogen zij ook zwaar van lichaams bouw zijn, niet zoo sterk en niet zoo goed tegen de ver moeienissen van een veldtocht bestand zijn als de in hoo- gere streken gefokte paarden. Wat is Malasoro? Het moet nimmer het streven zijn om het teelen van paarden van edel ras door enkele groote grondbezitters in de hand te werken, maar wel om de verbetering van het ras van het gewone landspaard der bevolking, bij de voortteeling er van bij den gewonen landbouwer, te bevorderen. Wat heeft men in de Preanger regentschappen gedaan Aan den eersten maatregel veredeling van het ras door al lerlei, edele, volbloedpaarden heeft men geene behoefte die veredeling leidt bovendien tot niets, maar wel is er behoefte aan sterke, zware, voor den arbeid geschikte paarden, waarnaar steeds eene klimmende vraag is. De vaak beproefde methode om paarden te fokken van edele hengsten, die het bloed, eu merriën, die de massa moeten

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 93