HOEKBESCHOUWING. Jean, Chretien, Baud, geschetst door Mr. P. Mijer.Utrecht, Kemink en Zoon. 1878. Ben oud-gouverneur generaal, geschetst door een oud-gou- neur generaal. Beiden oud-minister van koloniënraads lieden der Kroon. Voorwaar, eene critiek op een werk als het hier aangekondigde te ondernemen en de Heer Mijer heeft een omvangrijken arbeid geleverd is geene gemakke lijke taak. Toch zal die veel verlicht worden, omdat dit tijdschrift slechts die gedeelten van het werk kan bespreken, welke min of meer ook voor het leger van belang zijn, zoo als de bladzijden 67, 133, 155, 375, 499, 507, 573, en vlg. alsmede die, welke over den oorlog op> Java, over den com missaris-generaal Dn Busden luitenant-gouverneur generaal De Koek en het tusschen beiden gerezen verschil handelen. Baud werd voor de zeedienst opgeleid. Hij verliet deze in den rang van luitenant ter zee der 2e klasse en ging in Indië, als ambtenaar bij de algemeene secretariein 's lands civiele dienst over. Onder Baffles was hij gouvernements-, onder Baron Van der Capellen algemeene secretaris. Als zoodanig verliet hij, noch op jeugdigen leeftijd, in 1822, In dië wegens ziekteomna eenige jaren aan het ministerie van Koloniën, laatstelijk als directeur-generaal, werkzaam geweest te zijn. in den rang van vice-president herwaarts terug te keeren en bij het vertrek van den gouverneur-ge neraal Van den Bosch dezen als zoodanig op te volgen. Voor de tweede maal uit Indië vertrokken, benoemde hem de Koning later tot minister van Koloniën. Benijdenswaardige loopbaan van een staatsman, die tot de self made men gere kend kan worden te behooren. Zie Jhr. Mr. H. Van der Wijck. De Ned. O. X. bezittingen onder her bestuur van den C'. O. Du Bus de Ui denies, 's Hag'e Nijhofl". 1866.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 99