98 „Zonder nu bijzonderen nadruk te leggen op de belangrijke aanvulling van het officierskader door personeel, dat bij deze .inrichting de militaire loopbaan begon, wensch ik met een enkelen trek te doen uitkomen in welke mate het Instructie-Bataillon zijne taak de vorming van het onderofficiers- en korporaalskader voor het wapen der Infanterie heeft vervuld. Om dit kader voor geheel het wapen volgens de laatste for matie compleet te hebben, zijn er noodig ongeveer 1800 onderofficieren en 1800 korporaals, dus omstreeks 3i duizend personen. Zeven en een half duizend korporaals werden door het I. B. in de gelederen gebracht. Reeds tweemaal binnen 25 jaren is derhalve het geheele kader der Ne- derlandsche Infanterie door het Instructie-Bataillon vernieuwd. „Maar daar is meer. Behalve de 900 onderofficieren en korporaals, die rechtstreeks door het I. B. gevormd werden voor het Nederlandscli- Indische leger, trok dat leger uit de regimenten Infanterie bijna 1600 onderofficieren en korporaals, die hier weleer in dienst traden, zoodat ongeveer 2500 Nederlandsche onderofficieren en korporaals, die bijgedra gen hebben tot den roem onzer wapenen en de handhaving van het gezag in onze koloniën, door het I. B. in 's lands dienst zijn getreden. „Toen ons dapper Indisch leger in de drie laatste jaren het grootste deel van zijn kader zag wegslinken aan Atjeh's kust, kon het 400 van zulke onderofficieren en korporaals verkrijgen uit het wapen der Infan terie in 't vaderland." Tot zoover de feestredenaar. Bij het Instructie-Bataillon worden geene oudere jongelieden dan van 18 jaren aangenomen. Allen blijven gedurende ongeveer één jaar bij het bataillon, alvorens zij als korporaal naar een der regimenten worden gezonden. Gedurende dat jaar genieten zij dagelijks theoretisch en practisch onderricht en bovendien zeer goed schoolonderwijs; vóór hun vertrek naar een korps wordt hunne kennis bij herhaling door examens op de proef gesteldde stof dus, die het bataillon aflevert, is goed, maai de jeugdige korporaal heeft nog leiding noodig; valt hij nu in handen van een verstandig compagniescommandant, dan kan men zeker zijn, dat er een uitmuntend onderofficier uit groeit. Mijnheer, de Redacteur, vergelijk nu daarmede eens de gebrekkige wijze, waarop uit de Indische soldaten korporaals worden gevormd. Door mijne functie als instructeur bij den Cursus der Infanterie alhier, ben ik bovendien in de gelegenheid geweest, over de ontwikkeling van het Indisch kader der Infanterie nader te leeren oordeelen. Bij dien cursus zijn, behalve enkele volontairs, de onderofficieren boven de formatie geplaatst uit de le militaire afdeeling

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 101