103 „4°. De Infirmerie is oen planken gebouw met atappen gedekt, in den „jare 1822 te Malakka gebouwd en naar Riouw gezonden, en zou wanneer „ze behoorlijk was ingerigt, zeer goed zijn op eene plaats, waar men een „garnizoen van 800 tot 1000 man had; de houtwerken van dit gebouw „bevinden zich alle nog in eenen redelijken staat „5°. Het wachthuis ligt binnen het fort tegen de courtine tusschcn de „bastions no 1 en 2, is eigenlijk voor eene officierswoning gebouwddaar „hetzelve hiertoe echter geheel ongeschikt was, heeft men het tot de te genwoordige bestemming in gebruik genomen; het is een houten gebouw „met pannen gedekt, waarvan de gevels van steen zijn, en bevat twee „kamers en eene achter-binnengalerij, en is zoo digt tegen de borstwering „gebouwd, dat het de passage over den walgang belemmert." En zoo gaat hij voorthet eene gebouw is al slechter dan het andere een „is zelfs niet de moeite waard hetzelve hier te beschrijven. Tot recht begrip der zaak hebben we op bijgaande plaat met een paar schetsjes, genomen naar die, welke bij het rapport zijn gevoegd, eene voorstelling gegeven van de sub 2 beschreven kazerne en het voor officiers woning gebouwde, maar als wachthuis gebruikte gebouw no 5. In de memorie van luitenant S. wordt vervolgens aangetoond de nood zakelijkheid om een geheel nieuw fort met gebouwen voor de bezetting- te Riouw aan te leggensteller treedt daarbij in beschouwingen over het doel van het nieuwe fort, zijn emplacement, tracé, enz. kortom hij stelde het fort voor, waarvan de bouw in datzelfde jaar 1824 door de Reg-eering werd toegestaan en dat het thans nog bestaande fort Kroonprins is. De binnen dat fort op te richten gebouwen waren ontworpen naar de toenmalige eischen van troepenlogies. Eene houten kazerne op steenen voet voor 80 Europeanen en 20 Inlanders, waarin nu ook de onderofficieren en de fort-adjudant afzon derlijke kamers kregen, en de Inlanders afgescheiden van de Europeanen wer den gelogeerd. Die kazerne, een paleis in vergelijk met de oude kazernen, was geheel volgens het tegenwoordig genoemde oude type ontworpende breedte was 7 M., per man was op 1,10 M. lengte gerekend, en langs de beide lange zijden was eene galerij aangebracht van 3,75 M. breedte. Ook een nieuw blok officierswoningen werd geprojecteerdhet moest dienen tot logies voor 1 kapitein en 2 luitenants. Van dit blok, dat toon voor eene goede offi cierswoning gold, hebben wij het eigenaardig gemeend, op de plaat eene voorstelling te geven. Onwillekeurig brengt de beschouwing der onbedui dende bijgebouwen tot de onderstelling, dat destijds op veel ruimer schaal dan thans het oppasser-stelsel in gebruik was, een stelsel trouwens, dat in minder herbergzame oorden, waar de officier in eigen huishouding moet

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 106