een gevecht te voerennamelijkruimte tot ontwikkelinguitzicht op 's vijands stelling, open terrein tot eene goede vuuruitwerking. Het Indische reglement had daarom met dien Inlandschen vijand met dat eigenaardig terrein rekening moeten houden en vooral daarop zijne gevechtsvormen moeten baseeren. Maar hoewel wij het betreurendat de Tirailleurschool niet door bekwamer hand en met meer zorg is samengesteld, toch achten wij het een verblijdend verschijnsel, dat eindelijk ook voor het Indische leger, door het invoeren van dit reglement, het beginsel is gegrond vest, dat het gevecht der Infanterie hoofdzakelijk in verspreide orde moet worden gevoerd. Dit beginsel is door alle legers, wier Infan terie met achterlaadgeweren bewapend is, reeds aangenomen. Nie mand denkt er nog aan, de stelling te bestrijden van den Pruisischen Overste von Sciierff dat de verspreide orde feitelijk de eenigc gevechtsformatie der Infanterie is geworden." Eene stelling, door hem reeds in 1872 verkondigd. Toch zoude het ons niet verwonderen, als er in het Indische le ger nog stemmen opgingen voor het behoud der gesloten gevechts- formatiën, namelijk de linie-formatie voor het vuurgevecht en de colonne-formatie voor den bajonetaanval.Als redenen daarvoor zul len zij o. a. aanvoerenhet slechte gebruikdat vooral de Inlandsche soldaat van zijn snelvurend wapend maaktde paniekdie telkens ontstaat, als de vijand met de blanke wapenen aanvalt; de noodza kelijkheid om dus dien soldaat in de hand te houden; en deindruk, dien een gesloten stormende troep op den vijand maakt. Doch al die nadeelen kunnen weggenomen, diezelfde voordeelen kunnen verkregen worden door de nieuwe gevechtsformatie, mits de opleiding van kader en manschappen met zorg en oordeel ge schiede. Om hendie hieraan twijfelente overtuigenzullen wij eenige aanhalingen doen uit de studiën van den Generaal Lewal. Die studiën werden geschreven in 1874, toen ook bij het Fransche leger nog geen nieuw reglement was ingevoerd, en het ook daar noodig scheen, menigeen te overtuigen van de noodzakelijkheid der nieuwere gevechtsvormen. „Het denkbeeldom zich de intelligentie en het initiatief van een

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 10