ieder ten nutte te makenwas uitstekendmen kon er veel door verkrijgenmaar de onafhankelijkheid van allendie naar eigen in zicht handelden, verhinderde alle samenwerking, alle leiding, en vormde dus een gebrek. „Aldus hebben de Fransche tirailleurs dikwijls gezondigd in weer wil van de goede hoedanighedendie lien onderscheidden. „De invloed der kaders was niet groot genoeg, de ondergeschikt heid der manschappen was niet volkomen. De nadeelen der tirail leurs sprongen iedereen in het oog; men heeft de voordeelen, die daartegen opwogenvoorbijgezien. „De colonne-formatie eigent zich bijzonder tot het aanvuren der troepen tot een krachtigen aanval. In die formatie marcheert men het bestezij schikt zich naar alle terreinenzij geeft eene groote buigzaamheid aan de slaglinie, en leent zich tot wijzigingen van het beraamde plan zonder samengestelde manoeuvres te vorderen.De tirailleurs werden daarbij slechts als een toevoegsel gebruikt. Alles werd teruggebracht tot het in de hand hebben van zijne troepen. „Men offerde alles op aan de naleving van dit voorschrift. Er heerschte eene soort van tegenzin in het gebruik van tirailleurs; de bajonetaanval werd het desideratum van allen. „Vele officieren hebben gemeend en gelooven nu nog, dat de ver spreide orde met hare kleine operatiën en hare individueele handeling tot onafhankelijkheid en gebrek aan krijgstucht leiden en de troepen bederven.-— In plaats van het geneesmiddel in beter bestudeerde formatiën, in eene meer energieke krijgstucht en in een beter gemar keerd overwicht van de kaders te zoekenheeft men liever het per soonlijk initiatief willen onderdrukken. In plaats van zich de bui tengewone hoedanigheden van den Franschen soldaat, als tirailleur ten nutte te makenheeft men ze gekneld onder de schroef der gesloten formatie. Dat was eene groote fout, waarvan de oorzaak schuilt in het gebrek aan oefening en bekwaamheid van de kaders.'Ieder een die een weinig entrain bezitkan een bataillon in colonne aanvoeren en tot een bajonetaanval brengen. Het is veel moeilijker, tirailleurliniën te leiden, .en in verspreide orde te opereeren. In het eerste geval gaat men den rechten wegmen blijft bijeenniets is gemakkelijker. In het tweede geval zijn er verschillende combinatiën

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 11