117 ingenomenheid met het vóórlaadgeschuthetgeen ook nog verder bleek uit het door den heer De Wijs aangehaalde feit, dat men zelfs in 1875 in Indië nog proeven nam met twee bronzen Oostenrijksche yoórZaad-kanonnen van 8cm Waar ik gewaagde over het gebrekkige, zooveel onvruchtbare zorg vereischende buizenstelsel van het vóórlaadgeschut, bedoelde ik wer kelijk, dat, hoeveel zorg ook aan de confectie, het opbewaren, het tempeereu, enz. der zundertjes besteed wordt, het toch onmogelijk is, daarmede regelmatige brandtijden te verkrijgen, terwijl bovendien de zundertjes somtijds niet doorbranden of bij een eventueelen aanslag der granaat gewoonlijk uitdooven en nog andere nadeelige eigen schappen bezitten, ten gevolge waarvan vele projectielen of in het geheel niet, of ontijdig springen. Het was daarom zaak, zooals de heer De Wijs zegt, 0111 in Atjeh steeds een ruimen voorraad munitie mede te voeren, ten einde door de quantiteit te vergoeden wat men aan qualiteit te kort kwam. Het tempeeren der zundertjes met de boor 'kan gerust buiten beschouwing blijven; die onzinnige bewerking behoefde gelukkig in Atjeh bijna nimmer te geschieden, omdat men meestal op afstanden beneden de 1200 passen in batterij kwam. Gaarne neem ik de getuigenis van mijn geachten collega aan, dat de tegenwoordige Indische bergaffuiten wat beweegbaarheid, stabiliteit en sterkte betreffen, niets te wenschen overlaten; ik verkeerde in de meening, dat zij dikwijls omvielen en bij het vuren een buitengewoon grdoten terugloop hadden. Toch acht ik die affuiten, zooals zij thans zijn ingericht, niet geschikt voor achterlaadgeschut, althans niet voor het kaliber van 8cmwaarbij een zwaarder projectiel gebezigd en dus eene sterkere lading vereischt wordt dan bij het Indische vóórlaad-bergkanon. Eene houten, as zou dan niet meer tegen de geweldige schokken, die zij te verdragen heeft, bestand zijn; door het aanbrengen eeiier stalen as wordt niet alleen de sterkte der affuit, maar ook hare beweegbaarheid zeer bevorderd. Om nu hare levendigheid, of met andere woorden den terugloop bij het vuren te verminderen, zou men haar van een eenvoudig, goed werkend remtoestel kunnen voorzien. Yergis ik mij niet dan heeft men dit beginsel ook toegepast op de affuiten der stalen kanonnen

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 120