121 N° 11, bladz. 720 en „Onze vestiging in Atjeh", bladz. 353, derde zinsnede.) Waar het op spoed aankomt, ben ik geen voorstander van soesah te maken. De firma Krupp zou ons werkelijk, wanneer het er op aankwam, binuen weinige weken 2 of' 3 compleet uitgeruste berg- batterijen, voorzien van stalen geschut, dito affuiten, munitie en ver der toebehooren kunnen leverenop dat geschut kan men vertrouwen en men behoeft er geene langdurige, omslachtige proeven mede te nemen. In zes maanden tijds heeft Krupp al de batterijen voor het Beensche leger geleverd, en men hoort van die beroemde firma, waar wetenschap en practijk steeds hand aan hand gaan, nooit anders dan met den.grootsten lof gewagen. Waar de heer De Wijs op bladz. 160 van het 1. M. T. zegt, dat- het brons als geschutmetaal voor ackterlaad-veldkanonnen (waar om ook niet voor vesting-geschut?) moet worden afgekeurd en dat geen Hollandsch artillerie-officier dergelijke bronzen vuurmonden voor de Indische artillerie zal aanbevelenbedoelt hij zeker het gewone brons. In dat geval ben ik het volkomen met hem eens, en gewis zal nie mand, die eenige kennis van zaken heefthem daarin tegenspreken maar wanneer liij het brons in algemeenen zin onvoorwaardelijk ver werpt, dan moet ik daar met nadruk tegen opkomen. Het vervaardigen van zoogenaamd staalhard brons volgens de me thode van den Oostenrijkschen generaal Uciiatius is geen bepaald geheim meer, ten minste niet ten opzichte van de bewerking, waarop het voornamelijk aankomt. In verschillende rijken van Europa is men er reeds in geslaagd, bronzen vuurmonden te gieten, die in hardheid en weerstandsvermogen niet merkbaar bij het staal achterstaan. In Pruisen, waar de artillerie anders goed bewapend is en men de fabriek van Krupp bij de hand heeft, worden thans proeven op zeer uitgebreide schaal met staalhard bronzen geschut genomen; wèl een bewijs, dat men niet blind is voor de vele daaraan verbonden voor- deelen en men ernstig aan de invoering daarvan denkt. In Rusland en Italië zijn verscheidene batterijen reeds van dat geschut voorzienin Spanje is bijna de geheele veld-artillerie er mede bewapend. Ook in Nederland zal men weldra daartoe over gaan, wanneer de proeven met twee te 's Hage te gieten vuurmon-

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 124