122 den gunstig mochten uitvallen, waaraan bijna niet wordt getwijfeld. Te Amsterdam is een achterlaad-kanon van 7cm van staalhard brons voor de Marine vervaardigd, dat in alle opzichten voortreffelijk mag heetenmet dit kanon zijn reeds honderde schoten gedaanzon der dat de ziel in het minst geleden heeft of de verbrandingsruimte is toegenomen. Om verschillende redenen blijft men aan "het brons als geschutme- taal, mits het nagenoeg de hardheid en veerkracht van het staal ver- krijge, de voorkeur geven. Een stalen kanon is zeer aan oxydatie blootgesteld; het sluittoestel wordt daardoor al licht in zijne goede werking belemmerd en somtijds onklaardit zeer dure geschut ver- eischt veel zorg en onderhoudvooral in de tropen-landen, .waar de vochtig warme dampkring zulk een verderfeljjken invloed op ijzer en staal uitoefenen, zal men de genoemde nadeelen vermoedelijk in hooge mate ondervinden. Wanneer het dus gelukt, te 's Hage kanonnen en sluitstukken van goed hard brons te vervaardigen, dan zouden deze in vele opzichten te verkiezen zijn boven het stalen geschut, daargelaten nog, dat men onafhankelijk is van het buitenland. Het vraagstuk zal binnen kort worden opgelost, en eerst dan zal het blijken of de apodictische be wering van den heer De Wijs gegrond isdat bronzen achterlaad- geschut voor de Indische artillerie geene aanbeveling verdient en dat men daarvoor bepaald moet hebben stalen kanonnen uit de fabriek van Krupp (bladz. 162, I. M. T.) In elk geval heeft die artillerie thans alle reden om tevreden te zijn met de aanwinst, die zij verkregen heeft en met den weg van vooruitgang, dien zij is opgegaan. Ik wensch haar daarmede van har te geluk en hoop, dat hare nieuwe ATrw^-batterijen ten volle aan de verwachting, die men er van koestert, zullen beantwoorden. Omtrent de quaeslie van het aan te nemen kaliber ben ik het ge heel met den heer De Wijs eensmen doet beter voor Indië geen al te zwaar projectiel aan te nemen, niet alleen omdat men alsdan vuur mond en affuit lichter kan maken, maar ook omdat het op de be dekte Indische terreinen tegenover een Inlandschen vijand minder op eene buitengewoon groote schootsverlieid aankomt dan in Europa. Het kaliber 7,5™' is dus zeker alleszins voldoende en bij de invoe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 125