125 alleen de hoofddenkbeelden betreffende de oprichtingsamenstelling bewapening en aanwending der Indische brigade wenschte aan te geven. Bij eene eventueele uitvoering van dien maatregel zouden de details van zelf meer op den voorgrond zijn getreden en het on derwerp van een ernstig onderzoek hebben uitgemaakt. Tóen ik in den „Militairen Spectator" den invloed beschreef, dien de Atjehsche oorlog in het algemeen op het Indische leger had uit geoefend, bedoelde ik den toestand, zooals ik dien in 1875 gekend en met eigen oogen aanschouwd hadin mijne schildering heerschte gee- ne overdrijving. Het kader was destijds in Atjeh, zoowel bij de vesting als bij de berg-artillerie, op verre na niet op de hoogte van zijne taakik heb daar tal van onderofficieren en korporaals onder mijne bevelen gehad, wier kennis en geschiktheid zeer veel te weuschen overlieten. Aan ijver en goeden wil ontbrak het hen niet, evenmin als aan de ka nonniers, maar hunne opleiding was, op enkele uitzonderingen na, gebrekkig geweest en met hunne aanstelling had men de hand moe ten lichten. Dit neemt niet weg, dat er onder hen hoogst verdienste lijke en bekwame onderofficieren waren, voor wie men eerbied moest hebben, ware steunpilaren van de dienst! maar hun aantal was niet groot. Gaarne neem ik op het gezag van den heer De Wijs en anderen aandat op dit oogenblik het gehalte van hef kader aanmerkelijk is verbeterd en bevredigend kan heeten; ik verheug mij daarover van hartewant ik weet bij ondervinding van hoeveel waarde het is op eene Indische expeditie kader te bezitten, waarop men ten volle kan vertrouwen; de reeds zoo zware taak der officieren wordt daardoor in vele opzichten zeer verlicht. De quaestie betreffende het rijden zal ik laten rustenin het be gin van 1875 moesten werkelijk voor de onderofficieren der berg- artillerie geone hoogerc cisclien worden gesteld dan door mij zijn aangegeven. Het offioieele stuk, dat over deze aangelegenheid handelt, werd destijds aan den commandant der artillerie in Atjeh gezonden, en ik heb het zelf onder de oogen gehad; het moet nog in het archief van dien commandant berusten. Dat het Indische leger sedert 1875 weder aanzienlijk in kracht is toegenomen, heeft het vooral in 1878, en ook thans bij gelegenheid van den inval in de XXII Moekims, op schitterende wijze bewe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 128