126 zen; niemand kan zich daarover meer verblijden dan ik. Toch is het een onrustbarend verschijnseldat het aantal vreemdelingen bij het Europeesche gedeelte van dat leger in de laatste jaren zoo bui tengewoon is vermeerderd. Zoowel om deze als om andere rede nen, blijf ik de oprichting hier te lande van eene brigade Neder- landsche vrijwilligers, die bestemd is tot betere aanvulling en, wanneer noodig, tot tijdelijke versterking van onze levende strijd krachten in Indië ten zeerste wenscheljjk, ja noodzakelijk achten. Het is hier niet de plaats om over dit belangrijk onderwerp nader uit te weiden; ik heb dit reeds elders gedaan en mijne denkbeelden dienaangaande genoegzaam toegelicht. De brigade vrijwilligers behoort de brug te zijn, die het Nederlandsche en het Indische leger aan elkander verbindtals de nood aan den man mocht komen, moet men elkander krachtig kunnen ondersteunen, en dit is thans zoo goed als onmogelijk. De heer De Wijs vestigt aan het slot van zijn opstel de aandacht op de groote moeilijkheid, die er bestaat om eene bergbatterij zooda nig in te richten, dat zij zich even goed op vlak als op bergterrein kan bewegenin het eerste geval behooren de stukken door paarden getrokken, in het laatste door lastdieren gedragen te worden. Tot nu toe is alleen het eerste gedeelte van dit vraagstuk op bevredi gende wijze opgelostde thans bestaande lichte bergkanonnen kun nen op alle vlakke terreinen, al zijn deze dicht begroeid, zoomede op doorweekte sawahs gemakkelijk den marscb der troepen volgen, d. w. z. zonder oponthoud te veroorzaken en zonder menschen of paar den buitengewoon te vermoeien. Het transport van diezelfde kanonnen zou echter in bergachtige streken, zooals er toch ook vele in Indië voorkomen, met de grootste bezwaren gepaard gaan, tenzij men er in slaagt, een geschikt lastdier te vinden om het materieel te dragen. Ik kan mij ten deze geheel met de beschouwingen van den heer De Wijs vereenigen. Alleen had ik gaarne van hem vernomen, op welken grond zijne bewering steunt, dat olifanten zich niet eigenden tot het vervoeren van zware lasten op bergterreinen Zijn er in Indië wel ooit dienaangaande afdoende proeven genomen Olifanten kunnen ontzaglijke lasten dragen en zijn daarbij zeer gewillig. Hannibal is er met glans mede de

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 129