9 noodig, en alléén kundige officieren kunnen die toepassen. „Do krijgstucht hangt van geene enkele formatie afzij ligt geheel en al in de militaire opvoeding, in de deugdelijkheid van het kader, 'n de militaire instellingen. Men kan haar even goed verkrijgen in eene tirailleuropstelling als bij eene samentrekking in colonne. „De verspreide orde zal voortaan de normale orde zijn. Do tirail leurs zullen het hoofdelement van het gevecht worden, in plaats van slechts eene bijzaak te zijnzooals vroeger. Dit kan niet anders; de kracht van het vuur laat ons geene andere keus. De verspreide orde is geene denkbeeldige opvattingmaar eene noodzakelijkheid.— Daar men dus tot het aannemen van de verspreide orde gedwongen is, zoo wordt de quaestie teruggebracht tot het regelen van die opgeloste orde, tot het organiseeren van die wanorde, welke echter meer schijnbaar dan werkelijk is, zoodat die wanorde beperkt, ja zelfs geheel weggenomen 'wordt. „Deze formatie, thans nog ongeregeld, moet regelmatig en juist worden. Het onderling verband en de leidende handeling van den commandeerenden officier moeten daarbij gehandhaafd blijven. Men zal zulks verkrijgendeels door eene goede organisatie van de kleinere gevechts-eenheden, (groepen sectiën, enz.) deels door een deugdelijk onderricht en eene strenge krijgstucht; eindelijk door het toenemen der waarde van de officieren. „Door de levenskracht van die kleine gevechtseenheden te ver- hoogen, door het initiatief hunner aanvoerders, alsmede het verband tusschen hunne leden te vermeerderen, zal men orde brengen in de oplossing van den troep tot het tirailleurgevecht. „Men verzekert de orde en gehoorzaamheid door de instelling van groepen van betrekkelijk weinig gewicht, en door de manschappen te gewennen om onophoudelijk in nauwe vereeniging 'met hunne groepscommandanten te blijven. Als dit plaats heeftals die discipli naire band bestaat, dan zal de groep zich verspreidenzonder zich te scheiden, zonder zich te ontbinden." M ij zouden naast deze denkbeelden van den .Franschen Generaal nog die van talrijke Duitsche schrijvers kunnen plaatsendoch wij achten ons verzekerd dat de meeste Infanterie-officieren met ons reeds sedert lang overtuigd zijn, dat de verspreide orde de eenige formatie

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 12