MILITAIRE OPTISCHE TELEGKRAPHIE. {Met eene plaat). In de aflevering van dit tijdschrift over de maand Juli van het vorige jaar kwam een opstel voor over militaire telegraphieook zoo als de schrijver zegtom onder onze kameraden voor dit onder werp eenige belangstelling op te wekken. Dewijl ik die goede bedoeling voor zooveel in mijn vermogen is gaarne wil steunen, breng ik hieronder ter kennis van de lezers van dit tijdschrift een uittreksel van een manuscript, handelende speciaal over militaire optische telegraphie, in welk handschrift de thans gepensioneerde Majoor der Genie van het Nederlandsche leger J. IJ. Schüfer een nieuw stelsel heeft ontwikkeld, geheel afwijkende van het systeem Kromhoutdat in Nederland bij het bataillon mi neurs en sapeurs en ook in Indiëmeen ik, bij dat korps te Willem I in gebruik is. Om evenwel niet te veel plaatsruimte voor dit opstel te vergen bepaal ik mij slechts tot de beschrijving van den telegraaphtoestel zeivenen voorts tot de mededeeling van het bij dit systeem behoorende alphabet, zoo mede de wijze, hoe men bij het telegrapheeren te werk moet gaan. Ik begin met de beschrijving van den telegraaphtoestel. Op de hierbij behoorende plaat is die op J0- der ware grootte geteekend. (fig. 2). De voornaamste deelen er van zijn de wijzers of naalden met wat er bij behoort, om ze in den vereischten schuinen stand te brengen. Tot meerdere stabiliteit bewegen zij zich tusschen 2 paar platen of dikke planken A.B., welke met de 2 stijlen van masthout, waarop die platen onwrikbaar bevestigd zijn, en met de beide dwarsribben dw en d'w\ het telegraaphgebint vormen. Door

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 131